Nazwisko tego artysty jest doskonale rozpoznawane, nie tylko wśród tych, którzy znają się na szklarstwie, ale przez wszystkich, którzy interesują się sztuką krajobrazu i przestrzeni publicznych. Jeśli za miarę sukcesu przyjmiemy liczbę wystaw, książek, publikacji i wystąpień w telewizji, Dale Chihuly z pewnością znalazłby się w czołówce światowych sław.

Dzieła Chihuly?ego możemy podziwiać w muzeach, wnętrzach luksusowych hoteli i apartamentów, jak również w ogrodach, parkach oraz w przestrzeniach publicznych. Jego prace gościły lub są na stałe wystawiane w większości ogrodów botanicznych w USA bądź w tak prestiżowych miejscach w Europie jak Louvre w Paryżu, Kew Gardens w Londynie czy miejsca publiczne w Wenecji. Chihuly wyniósł szklarstwo na wyższy poziom. Bez Chihuly?ego trudno wyobrazić sobie, jak dziś wyglądałaby ta dziedzina sztuki.

Początki kariery

Sześćdziesięcioletni dziś artysta urodził się małym mieście Tacoma niedaleko Seattle w USA. Jego ojciec pochodził z Czechosłowacji, a matka ze Szwecji. W młodym wieku stracił ojca i jedynego brata, pozostając jedynie pod opieką matki. Chłopiec miał problemy z motywacją do nauki. Jednak matka dbała o jego edukację i tylko dzięki jej staraniom ukończył szkołę, choć podróżował po świecie. Podobno zainteresowanie szkłem przejawiał już w dzieciństwie, obserwując kryształki piasku na plaży. Remont domu matki stał się dla niego impulsem do studiowania architektury ...