Metalowe drabinki i przeplotnie kojarzą nam się najczęściej z ?historycznymi? placami zabaw sprzed 20 czy 30 lat. Odrapana farba, zardzewiałe rurki i rozchwierutana karuzela... Współczesne place zabaw, często wykonane z tego samego materiału, wyglądają zupełnie inaczej. I choć metal ustępuje miejsca drewnianym elementom, w wielu wypadkach jest niezastąpiony.

W poprzednim numerze pisaliśmy o wykorzystaniu drewna ? najpopularniejszego materiału na placach zabaw. Drugim w kolejności jest metal. Gdy pada pytanie: ?co lepsze ? drewniany czy metalowy plac zabaw??, zazwyczaj wskazuje się drewno jako element naturalny, przyjazny, ciepły w dotyku, a jednocześnie nienagrzewający się zbytnio podczas upałów. Kolejnym argumentem jest cena. Metal wykorzystuje się również w drewnianych obiektach, gdzie pojawia się w postaci kotw fundamentowych, ślizgów, barierek, ogrodzeń, elementów małej architektury czy detali.

Zwolennicy metalowych placów zabaw podkreślają, że jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne i wandalizm. Trudno się nie zgodzić. Trwałość to jeden z podstawowych czynników branych pod uwagę przez inwestorów, dlatego producenci dbają o odpowiednie zabezpieczenie materiałów poprzez galwanizację, kilkukrotne malowanie proszkowe stali lub malowanie farbą epoksydową elementów aluminiowych bądź przez zastosowanie stali nierdzewnej.

O ile mówiąc o drewnianych placach zabaw najczęściej używa się słów: przyjazne lub naturalne, o...