Warte uwagi drzewa przyuliczne

Zmiany stanu środowiska, wynikające z coraz szybciej postępującej urbanizacji, przyczyniają się do degradacji siedlisk miejskich, a w największym stopniu dotykają drzew przyulicznych. To szczególnie one narażone są na szkodliwe działanie nieprzyjaznego sąsiedztwa ciągów komunikacyjnych.

W efekcie mamy do czynienia z masowym wręcz zamieraniem drzew w miastach. Problem jest szczególnie palący bezpośrednio przy jezdniach, gdzie skala zjawiska jest naprawdę niepokojąca. Przez ostatnie 25 lat w Warszawie wycięto mniej więcej połowę drzew rosnących przy głównych ulicach miasta. Według danych Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie, corocznie usuwa się ok. 1000 drzew przyulicznych, podobną liczbę się dosadza. Procent drzew zamierających przy ulicy Marszałkowskiej zwiększył się z ok. 7% w roku 1996 do 18% w roku 2000. Praktycznie wszystkie stosowane gatunki żyją od połowy do 2/3 krócej niż w warunkach naturalnych.

Choć może wydawać się to dziwne, często przy ulicach lepiej rosną drzewa stare, które stopniowo przystosowywały się do coraz trudniejszych warunków. Młode drzewa, przywiezione ze szkółek, niedbale posadzone w nieprzepuszczalną i zasoloną glebę, nierzadko giną w ciągu pierwszych kilku lat od posadzenia. Poważne problemy z utrzymaniem młodych drzew przy ulicach widzimy praktycznie we wszystkich dużych aglomeracjach polskich, w tym w Poznaniu i Krakowie.

Najczęściej s...