Sąsiedztwo roślin wpływa korzystnie na nasze organizmy. To nie ulega wątpliwości. Wśród zieleni czujemy się lepiej niż na betonowej pustyni, w którą zmieniają  się centra miast.

Po pracy czy nauce nasze organizmy najlepiej regenerują się w specyficznym mikroklimacie tworzonym przez drzewa, krzewy i rośliny zielne, przy korzystnej wilgotności powietrza nasyconego tlenem, wśród zieleni zapewniającej wypoczynek zmęczonym mózgom i oczom. Korzystny wpływ roślin potwierdzają liczne badania, prowadzone na całym świecie. Dwudziesty wiek to okres fascynacji techniką i jej możliwościami. Jej orędownicy wszystko, co było związane z naturą, nazwali zacofanym i odrzucali, a skomplikowane mechanizmy przyrodnicze starali się zastąpić chemią. W ten sposób zabrnęliśmy w ślepą uliczkę: upały potęgowane przez rozgrzane powierzchnie z betonu, kamienia, szkła i aluminium, wysuszone powietrze utrudniające oddychanie, duszący smog, szczególnie dokuczliwy podczas zamgleń, hałas multiplikowany przez wielokrotne odbicia fal dźwiękowych od gładkich powierzchni, zanieczyszczenia unoszone w powietrzu, silne wiatry ?  wszystko to sprawia, że w miastach żyje się nam coraz trudniej.

Przeciw chorobom

Ratunkiem są rośliny, z którymi życie ludzi związane jest zarania naszych dziejów. Nasi przodkowie kryli się wśród nich przed zagrożeniem, stanowiły one znaczną część ich pożywienia, wykorzystywali je do leczenia chorób i ran. Dziś j...