Drzewo Roku wybrane

W tegorocznym plebiscycie na Drzewo Roku, prowadzonym w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja, zwyciężył Dąb Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie). Będzie on reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015. Dąb Słowianin zdobył 5034 głosy, uzyskując niewielką przewagę nad Dębem Wincentym z Krościenka Wyżnego (woj. podkarpackie), na który oddano 4664 głosy. Na trzecim miejscu uplasował się Dąb Franciszek z Helu (woj. pomorskie), zdobywając 2197 głosów. Statuetki Drzewo Roku 2014 trafią do grupy rowerzystów ?Rowerem przez Jelcz?, która zgłosiła drzewo do konkursu, oraz władz miasta i gminy Jelcz-Laskowice, na których terenie rośnie dąb. Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie (10 października 2014 r.) podczas inauguracji 12. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. W finale czwartej edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 122 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 17043 ważne głosy. Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja ? Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególną wagę. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser i senator, Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim, prof. Jan Miodek. Konkurs Drzewo Roku jest częścią programu Święto Drzewa, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kary za wycinkę niezgodne z Konstytucją

Powraca temat wymierzania kar pieniężnych za wycinkę bez zezwolenia drzew z własnej działki. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy ustawy o ochronie przyrody, przewidujące obligatoryjne wymierzanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta administracyjnej kary pieniężnej dla właściciela nieruchomości za usunięcie z niej drzew lub krzewów bez zezwolenia. Przypomnijmy, że kara jest wymierzana w wysokości trzykrotnej opłaty za usuwanie drzew lub krzewów, bez możliwości jej zmniejszania lub odstąpienia od niej. TK uznał, że nie jest to zgodne z konstytucyjną zasadą ochrony własności, równości, ochrony praw jednostki i proporcjonalności prawa. Według TK, państwo może nakładać administracyjne kary pieniężne za naruszenia prawa spoza systemu prawa karnego, ale swoboda ustawodawcy nie jest tu nieograniczona, a kary muszą być proporcjonalne. Tymczasem często nakładane kary są niezwykle wysokie (nawet 150 tys. zł), wymierzane automatycznie i bez uwzględnienia okoliczności czynu ? przepisy nie uwzględniają np. sytuacji, gdy uszkodzone drzewa zagrażają bezpieczeństwu. Przepisy uznane w lipcu za niekonstytucyjne stracą moc obowiązującą po 18 miesiącach.

Będą ułatwienia dla rowerzystów

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce poprawić bezpieczeństwo rowerzystów w miastach i ułatwić im poruszanie się po drogach. Wiceminister infrastruktury i rozwoju, Paweł Orłowski, na spotkaniu z dziennikarzami wyjawił, że przyszłe rozporządzenie wprowadzane systemowo umożliwi m.in. wyznaczanie na jezdniach śluz dla rowerów, a także dopuści dwukierunkowy ruch rowerowy w jezdniach ulic jednokierunkowych. Będzie też możliwy ruch rowerów na jednym pasie wspólnie z pojazdami transportu publicznego. Projekt zakłada ponadto wprowadzenie nowych sygnalizatorów świetlnych dla rowerzystów, a także uproszczenie oznakowania. Rozwiązywanie problemów transportowych miast uwzględniono również w projekcie przygotowanej przez MIR Krajowej Polityki Miejskiej. W dokumencie wskazano na potrzebę zmian legislacyjnych, które pozwolą wprowadzić rozwiązania usprawniające i preferujące ruch rowerowy. Podkreślono w nim potrzebę tworzenia infrastruktury towarzyszącej dla rowerów, w tym m.in. miejsc do parkowania, czy usprawnienia możliwości przewożenia rowerów środkami transportu zbiorowego. A tymczasem władze Kopenhagi zbudowały rowerzystom most, który omija zatłoczone uliczki dzielnicy handlowej. Konstrukcja ma 235 m długości i 4 m szerokości, wydzielono na niej dwa pasy ruchu. Jej koszt to, bagatela, 5 mln euro. Warto brać przykład z duńskich władz.

Park Linearny coraz bliżej

Coraz bliżej realizacji przez Partnerstwo Gmin Zagłębia Dąbrowskiego opisywanego już przez nas pomysłu Parku Linearnego. Ruszyły już konsultacje społeczne w tej sprawie, które potrwają do września. W tym czasie m.in. przeprowadzone zostaną warsztaty, także w formie tzw. live planning, podczas których mieszkańcy będą dyskutować nad zagospodarowaniem zielonych przestrzeni i opisywać swoje oczekiwania wobec zielonej infrastruktury Zagłębia Dąbrowskiego. Wkrótce uruchomiony zostanie specjalny serwis internetowy. Pod adresem www.parklinearny.pl wszyscy zainteresowani znajdą cały pakiet informacji o projekcie, zapowiedzi organizowanych wydarzeń, a także opracowania i koncepcje powstałe w trakcie prac nad utworzeniem Parku Linearnego. Park ma stać się narzędziem do budowy wizerunku Zagłębia jako obszaru atrakcyjnego przyrodniczo i krajobrazowo, w którym dobrze się żyje i lokuje nowoczesne inwestycje. Partnerstwo Gmin Zagłębia Dąbrowskiego na przygotowanie projektu (tzn. konsultacje społeczne oraz dokumenty planistyczne i projektowe) otrzymało 2,28 mln zł dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i środków krajowych na lata 2009-2014.

 

Basen ekologiczny w Świętochłowicach

1 sierpnia br. w Ośrodku Sportu i Rekreacji ?Skałka? w Świętochłowicach został otwarty pierwszy w Polsce basen ekologiczny. W wodzie nie ma chloru ? jest ona filtrowana przez rośliny, specjalną mieszankę kruszyw oraz przyjazne dla człowieka bakterie, które umieszczone są w oddzielnej niecce. Woda za pomocą specjalnego systemu drenażowego przenika do filtra ekologicznego. Tam jest oczyszczana, a następnie wraca do niecki basenowej. Woda będzie podgrzewana za pomocą kolektorów słonecznych ? po to, by móc korzystać z kąpieliska od wiosny do wczesnej jesieni. Kolektory podgrzeją ją o ok. 5°C

Miejska farma

Studio projektowe Aprilli zaprezentowało futurystyczny projekt prototypowej miejskiej farmy, która ma stanąć w sąsiedztwie opisywanego na łamach ZM strumyka Cheonggyecheon w Seulu. Farma ma uzupełnić lokalną produkcję świeżej, ekologicznej żywności, a jednocześnie przyczynić się do poprawy jakości środowiska poprzez filtrację powietrza i wody oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Budynek zaprojektowany jest w formie gigantycznego drzewa i składa się z czterech komponentów ? korzeni, pnia, gałęzi i liści, tworząc lekką, przewiewną strukturę ułatwiającą działalność rolniczą. Energia elektryczna potrzebna do obsługi budynku ma w całości pochodzić z licznych paneli fotowoltaicznych. Budynek wygeneruje własny miniekosystem wspomagający środowisko naturalne w mocno zurbanizowanej części miasta. Ma stać się jedną z ikon miasta, atrakcją zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców. Razem ze strumykiem Cheonggyecheon ma być świadectwem zrównoważonego rozwoju stolicy Korei Południowej

Hotel dla dzikich owadów

Troje studentów architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej ? Tomasz Kurtek, Katarzyna Iwańska i Karolina Kargol ? zaprojektowało i zrealizowało projekt pn. ?Bugs Hotel?, mający na celu uwidocznienie roli owadów, takich jak dzikie pszczoły, trzmiele i złotooki, w miejskich ekosystemach. Cała aranżacja mieści się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Miejsce jest szczególne i stwarza możliwość pokazania jak najszerszej publiczności, jak w prosty sposób można zaprosić owady do swojego ogrodu. Całość składa się z czterech domków, po dwa na każdym drewnianym słupku. Całość otoczona jest barwną bylinową kompozycją. Domki powstały z prostej drewnianej konstrukcji, wypełnionej naturalnym materiałem. W projekcie zostały wykorzystane źdźbła trzciny, plastry drewna z wywierconymi otworami i cegła dziurawka. Każdy gatunek upodobał sobie inne miejsce gniazdowania, dlatego też materiały zastosowane jako wypełnienie są tak różnorodne. Rośliny wykorzystane do projektu to osiem gatunków przyjaznych owadom, w tym wiele miododajnych. Wśród nich możemy znaleźć znaną wszystkim jeżówkę purpurową czy szałwię omszoną. Kompozycja składa się z gatunków o odcieniach fioletu, różu i bieli, bowiem zastosowanie takich kolorów optycznie rozciąga rabatę. Mocnym akcentem kolorystycznym, kontrastującym z innymi roślinami, jest z pewnością krwawnik pospolity w żółtopomarańczowej odmianie ?Terracota?. Całość została stworzona na wzór łąki, poszczególne rośliny przemieszane są między sobą, tworząc barwny dywan dla unoszących się ponad nim owadów.