Shunmyo Masuno – to ostatni żyjący japoński kapłan Zen, architekt krajobrazu i profesor na uniwersytecie Tama Art. Jego głęboko zakorzenione w tradycji buddyjskiej, a jednocześnie niezwykle współczesne realizacje znaleźć można nie tylko w Japonii, lecz również w wielu krajach Azji, Europy oraz w Ameryce Północnej.
 
Urodzony w 1953 r. w świątyni Kenko-ji w Jokohamie, gdzie wciąż mieszka i pracuje, jest uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych architektów krajobrazu na świecie. Masuno zafascynował się pięknem ogrodów Zen jeszcze w dzieciństwie, podczas pierwszej rodzinnej wizyty w ogrodach świątyni w Kyoto. Od tamtej pory nieustannie marzył, by tworzyć krajobrazy. W 1975 r. ukończył uniwersytet Tamagawa pod okiem swojego mistrza – Katsuo Saito, aby w 1982 r. założyć własną firmę projektową.
 
Sztuka tworzenia ogrodów Zen
Zasadę tworzenia ogrodów Zen doskonale ilustruje stare japońskie przysłowie: „Jeśli jadowity wąż pije wodę, zamienia się ona w truciznę. Jeśli krowa pije wodę, zamienia się ona w mleko”.Oznacza ono, że to twórca ogrodu determinuje jego charakter. Według Masuno, bez słuchania głosu serca nie można tworzyć pięknych, przepełnionych duchowością ogrodów, gdyż odzwierciedlają one duszę i w pewnym sensie są integralną częścią tw&o...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?