Małą architekturę – zarówno historyczną, jak i współczesną – uznać można za ważny element charakteru i tożsamości miejsc – ogrodu, parku, placu, miasta … Detal, tworzony z materiałów tradycyjnych i nowoczesnych, może być powtarzalny, czasem projektowany jest do konkretnych obiektów, niejednokrotnie stanowi unikatowe dzieło sztuki.

Detale ustalają skalę i artykulację, wyrażają idee projektowe w szczegółowej skali rozwiązań. Ich zestawienia i połączenia decydują o jakości i estetyce, kreują charakter poszczególnych części ogrodu czy placu. Wybór określonego materiału, z którego tworzony jest detal, określa formę, zwykle decyduje o rozmiarze i fakturze. Projektanci odwołują się do form historycznych lub tworzą nowatorskie wzory budujące tożsamość i genius loci, tak potrzebne do zachowania ciągłości kultury. Z drugiej strony procesy globalizacji sprzyjają podobnym rozwiązaniom. Dlatego też możemy spotkać prawie identyczne elementy w różnych częściach świata.
 
Wzornictwo w architekturze krajobrazu
Mała architektura zwiększa rangę obiektu i przyciąga użytkowników. Do standardowego najczęściej projektowanego wyposażenia należą: ławki, kosze na śmieci, nawierzchnie, oświetlenie i poidełka. Inne elementy małej architektury to różnego rodzaju altany, pergole, tarasy, mu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?