Dzieła sztuki ogrodowej Marrakeszu mówią o jego historii równie dużo jak znajdujące się w nim najwspanialsze zabytki. Zaniedbane w ostatnich dziesięcioleciach dziś znów zaczynają zyskiwać dawną świetność.
 
Miasto założone w XI w. aż do początku XX w. określano mianem miasta-ogrodów. Zielone przestrzenie w Marrakeszu były oazą dla jego mieszkańców i wabikiem dla licznych artystów, takich jak pisarz Pierre Loti, malarze: Matisse, Delacroix i Majorelle. Jednym z najpiękniejszych założeń jest Jardin Majorelle – ogród różnorodny, zmienny i nieprzewidywalny. Czuć w nim pasję tworzenia, odkrywania i dbałość, z jaką zajmowali się nim jego kolejni kreatywni właściciele. Ten niewielki obiekt znajduje się w dzielnicy marokańskiego miasta Ville Nouvelle, które położone jest niespełna kilometr od zachodniej granicy Mediny. Ogród zaprojektował i stworzył w latach 20. XX w. francuski malarz Jacques Majorelle i do dziś obiekt nosi jego imię. Artysta zafascynowany roślinnością i kolorystyką Maroka postanowił przekształcić gaj palmowy otaczający jego atelier (autorstwa architekta Paula Siniora) w niewielkich rozmiarów ogród botaniczny.
 
Flora i fauna
Na terenie założenia znajduje się bogata kolekcja kaktusów oraz palm pochodzących zarówno z obszaru Maroka, jak i Kalifornii, Afryki W...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?