As w rękawie?
Nowy system zbierania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, będący konsekwencją wejścia w życie Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21) oraz zmian wprowadzonych do Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2012 r. poz. 391, z późn. zm. ? u.c.p.g.), stawia nowe wyzwania zarówno przed gminami, jak i przed podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych.
Rozwiązania wynikające z obu przywołanych aktów prawnych stanowią swoisty system naczyń połączonych. Zgodnie bowiem z art. 1a ustawy u.c.p.g., w sprawach związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, które nie są uregulowane w tej ustawie, zastosowanie znajdują rozwiązania wynikające z ustawy o odpadach. Oznacza to, że zasady dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie gmin muszą być stosowane i interpretowane z uwzględnieniem ogólnych norm ochrony środowiska przed odpadami, jeżeli w tym zakresie z przepisów szczególnych nie wynikają odmienne rozwiązania.
Hierarchia postępowania z odpadami
W związku z tym, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o odpadach, ?Każdy, kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić przy użyciu takich sposobów produkcji lub form usług oraz surowców i materiałów, aby w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość o...