Wprowadzenie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi stało się dla samorządów jednym z najważniejszych wyzwań ostatnich dwóch lat, a będzie też absorbowało ich zwiększoną uwagę przez kilka następnych. Temat gospodarki odpadami chyba po raz pierwszy w historii na pewien czas znalazł się także w centrum uwagi opinii publicznej, co tym bardziej mobilizowało władze samorządowe.

Radom to położone w woj. mazowieckim miasto o powierzchni ponad 11 tys. ha, które zamieszkane jest przez blisko 220 tys. osób. Zbudowanie dobrze funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w tak krótkim czasie, jaki do dyspozycji miał samorząd, dla tej wielkości miasta jest więc sporym wyzwaniem.

Przygotowania do budowy nowego systemu rozpoczęto w Radomiu na początku 2012 r., kiedy to zlecone zostało wykonanie ?Aktualizacji opracowania pn. Studium i projekt systemu zbiórki i transportu odpadów komunalnych w Radomiu wraz z analizą SWOT dot. ustalenia optymalnej metody obliczenia opłaty?. Zadaniem wykonawcy było dostosowanie będącego w posiadaniu magistratu opracowania do nowych ram prawnych, stworzonych Ustawą z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

W opracowanym dokumencie ustalone zostały wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami dla wszystkich określonych przepisami metod jej naliczania. Ponadto analiza wskazywała, który ze sposobów jest najodpowied...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?