Polski i unijny prawodawca skierowali szereg instrumentów prawnych, które mają dostosować energetykę do koncepcji środowiskowych. Stosowanie w tym sektorze zasady zrównoważonego rozwoju wymaga uwzględnienia na równych prawach elementów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych. Powyższe wartości łączy w sobie rozwój energetyki odnawialnej.

Podstawowe krajowe akty prawne odnoszące się do energetyki odnawialnej

Zagadnienia odnoszące się do energetyki odnawialnej są regulowane w wielu aktach normatywnych. Fundamenty znajdują się w ustawie zasadniczej Rzeczypospolitej Polskiej – Konstytucji RP. Z aktów wykonawczych podstawowe znaczenie mają Rozporządzenie MGPiPS z 30 maja 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła oraz Rozporządzenie RM z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

Podstawowe akty polityczne

Należy przeprowadzić ścisłe rozgraniczenie pomiędzy aktami prawa o mocy powszechnie obowiązującej oraz aktami o charakterze strategicznym, politycznym lub planistycznym (tzw. aktami kierownictwa wewnętrznego). Za pomocą tej ostatniej kategorii aktów nie można ani nakładać obowiązków, ani nadawać uprawnień. Nie posiadają one waloru prawa powszechnie wiążącego. Wyznacza się ...