Autobusy elektryczne: przyszłość polskiego transportu
Elektryfikacja taboru miejskiego rozpoczęła się w polskich miastach na dobre. Pasażerowie cieszą się udogodnieniami, cichą jazdą, a przede wszystkim czystszym powietrzem.
Władze miast coraz większą wagę przywiązują do poprawy jakości życia mieszkańców. Ekologiczna i przyjazna komunikacja miejska powoli stają się normą, a nie ewenementem. Miasta testują pojazdy elektryczne i składają wnioski o ich dofinansowanie, ponieważ koszt zakupu autobusów elektrycznych często przekracza możliwości budżetów ich i miejskich spółek komunikacyjnych.
Miasta małe?
Władze Jaworzna chcą zwiększyć ilość ekologicznych pojazdów. Obecnie wśród 60 autobusów wchodzących w skład Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej jeden jest elektryczny. Testowany był także drugi autobus elektryczny z Chin. Przedsiębiorstwo zawnioskowało w sumie o dofinansowanie zakupu 22 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną do ich obsługi infrastrukturą. ? Obecnie projekt oczekuje na zakończenie oceny merytorycznej przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. W przypadku podpisania umowy o dofinansowanie autobusy będą sukcesywnie wdrażane do eksploatacji w 2017 r. Spółka stara się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita kwota projektu została oszacowana na 59 962 500 zł, z czego 41 437 500 zł to dofinansowanie ? wyjaśnia Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Podkreśliła ona również, że po ponad rocznej eksploatacji pierwszego ...