Rozwijanie infrastruktury służącej do pozyskiwania energii odnawialnej jest jednym z priorytetów obecnej polityki światowej w zakresie energetyki i ochrony środowiska.

Dlatego w ciągu ostatniej dekady zaobserwowano na świecie, w tym w Polsce, silny wzrost powierzchni zajmowanych przez infrastrukturę farm wiatrowych. Energia produkowana przez turbiny uznawana jest za ?zieloną? (green energy), tj. korzystną z punktu widzenia ochrony środowiska. Jednakże naukowcy z różnych części świata (Europa, USA, Afryka Południowa) donosili o negatywnym wpływie farm wiatrowych na przyrodę. Do najbardziej narażonych grup zwierząt należą latające kręgowce ? ptaki oraz nietoperze. Przeważne problemy środowiskowe wiążą się z kolizjami tych zwierząt z turbinami oraz z pośrednim wpływem tej infrastruktury głównie na behawior zwierząt oraz strukturę siedlisk i krajobrazu. Na podstawie takich negatywnych wyników konstruowano wytyczne dotyczące badań przedrealizacyjnych i weryfikacji wpływu istniejących farm, a także tworzono nowe rozwiązania prawne.

Mimo iż temat relacji ptaki ? farmy wiatrowe wydaje się dość dobrze zbadany, nadal nie wypracowano wzorca, wskazującego, które zmienne środowiskowe w sposób stały (tj. jednakowy na przestrzeni lat i sezonów) determinują bogactwo gatunkowe i liczebność ptaków w obrębie farm wiatrowych. Zrozumienie tych czynników jest wszakże kluczowe dla oceny wpływu farm na populacje ptaków. Sama bowiem śmiertelność czy...