Nowoczesna metoda monitoringu rozproszonych sieci przemysłowych w gospodarce wodno-ściekowej i ciepłownictwie

Roman Szewczyk, Marek Miller

Skuteczny nadzór nad rozproszonymi sieciami przemysłowymi w gospodarce wodno-ściekowej i ciepłownictwie jest zadaniem trudnym i kosztownym. Nowe możliwości bezpośredniego i taniego informowania obsługi o stanach awaryjnych nadzorowanych urządzeń stwarza powszechny dostęp do telefonów komórkowych. Do osób odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie sieci mogą być wysyłane automatycznie komunikaty SMS, pozwalające na dokładne określenie awarii. Bardzo ważną zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności utrzymywania stałego centrum dyspozytorskiego oraz możliwość swobodnej rozbudowy systemu.


W rozproszonych sieciach przemysłowych, w tym w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych, stosowane były do tej pory trzy główne rodzaje rozwiązań pozwalających na monitorowanie stanów awaryjnych. Był to monitoring poprzez linie kablowe lub połączenia radiowe albo zapewnienie trzyzmianowej obsługi każdego węzła technologicznego [Fot.: Telefon komórkowy z SMS-em "Awaria pompy nr 2 przepompownia Żabiniec"].

Monitoring tradycyjny

Monitorowanie stanów awaryjnych przy pomocy linii kablowych jest rozwiązaniem kosztownym, ponieważ wymaga położenia długiej l...