Właściwości użytkowe azbestu spowodowały, że był on szeroko stosowany w różnych dziedzinach gospodarki, szczególnie w latach 70. i 80. XX w. Jednak od czasu wykazania związku azbestu z występowaniem chorób układu oddechowego ograniczano jego stosowanie aż do całkowitego zakazu. W Polsce zakaz wprowadzania do obrotu azbestu obowiązuje od 1997 r. Pozostał jednak problem nadal użytkowanych wyrobów azbestowych.

Aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe oddziaływanie azbestu, wprowadzono szereg uregulowań odnoszących się praktycznie do wszystkich związanych z nim aspektów. W efekcie, jak żadna inna konkretna substancja czy wyrób, azbest wprost „tonie” w przepisach. Regulacje dotyczące azbestu są zawarte w kilkunastu ustawach i rozporządzeniach. Niektóre zapisy uszczegółowiają obowiązki już istniejące, inne są specyficzne i odnoszą się specjalnie do azbestu. Taka mnogość przepisów z pewnością utrudnia ich stosowanie.
Azbest był stosowany w tysiącach różnego rodzaju wyrobów, szczególnie w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych (ponad 80% całkowitego zużycia). Dominującymi wyrobami były płyty azbestowo-cementowe płaskie i faliste, zawierające przeciętnie 10-15% azbestu, oraz rury i złącza azbestowo-cementowe ciśnieniowe (wodociągowe) – zawierające nawet do 25% azbestu i bezciśnieniowe (kanalizacyjne) – ok. 15% azbestu, stosowane także w kanałach kominowych czy zsypach na śmieci. Stosunkowo rzadko stosowano w Polsce izolacje natryskiw...