Kompozycje roślinne wraz z odpowiednio dobranymi elementami małej architektury mogą oddziaływać na wszystkie nasze zmysły. Tak ukształtowane tereny zieleni pozwalają na wielostronne poznawanie świata także przez osoby słabo widzące, niewidome, a także z zaburzeniami natury sensorycznej.
„Ogrody sensoryczne”, nazywane także ogrodami zmysłów, są to specjalnie wydzielone miejsca w terenach zieleni, zaprojektowane i wykonane tak, aby każda z ich części celowo i w większym natężeniu wpływała na jeden z naszych zmysłów: wzrok, węch, słuch, dotyk, a nawet smak. Charakterystyczną cechą tego typu miejsc jest umożliwienie swobodnego dostępu i poruszania się osobom niepełnosprawnym. Ogród taki powinien być starannie zaplanowany i przemyślany, gdyż zbyt duże nagromadzenie efektów, np. zapachowych lub dźwiękowych, może wprowadzać chaos i utrudniać odbiór.
Ogród barw
Choć przy doborze roślin zwracamy wiele uwagi na wszystkie cechy plastyczne roślin, takie jak wielkość, pokrój, strukturę zewnętrzną (fakturę) czy strukturę wewnętrzną, to jednak najsilniej oddziałuje na nas barwa – jej odcień, intensywność, zestawienie kolorów, gra światła i cieni. Naturalnie w przyrodzie przeważają dwa obszary barwne. Jeden z nich stanowi zieleń roślin (trawa oraz liście i pędy roślin zielnych oraz zdrewniałych), drugi obszar obejmuje kolory szarości i brązu (kolo...