Szczecin różni się od pozostałych aglomeracji Polski nie tylko rozplanowaniem ulic i placów, lecz przede wszystkim dużą powierzchnią terenów zieleni. Miasto od dawna dba o swój wizerunek, inwestuje w tereny zieleni oraz realizuje programy związane z jej rozwojem.

Pod względem struktury użytkowania gruntów Szczecin jest miastem o wysokim, bo 41-procentowym udziale terenów zieleni.Znajduje to odzwierciedlenie w dokumentach programowych miasta m.in. w „Programie ochrony środowiska miasta Szczecin na lata 2004-2015” czy też w „Polityce utrzymania i rozwoju terenów zielonych”, w której stwierdzono, że Szczecin jest znany ze swych walorów krajobrazowych, różnorodnych siedlisk przyrodniczych i bogatych terenów zieleni. Zieleń miejska jest również jednym z filarów kształtowania przyszłej tożsamości i odrębności Szczecina.
 
Parki i programy rozwoju
Wśród terenów zieleni na szczególną uwagę zasługują duże parki znajdujące się w centrum miasta. Są to m.in. park Kasprowicza (27,03 ha) oraz park im. S. Żeromskiego (21,97 ha). Ciekawe skupisko zieleni stanowią cmentarze o ogólnej powierzchni 193,87 ha (w tym czynne – 179,41 ha), mające charakter parkowy, który wyróżnia je na tle całej Polski. Szczególnie uwidacznia się to na założonym w 1900 r. cmentar...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?