Stosowanie zrównoważonych systemów drenażu na osiedlach nie jest jedynie modą, ale koniecznością, uwarunkowaną względami ekologicznymi i ekonomicznymi. Nową tendencję w kształtowaniu zieleni na osiedlach ilustrują europejskie przykłady.

Wprowadzenie zrównoważonych systemów drenażu (ZSD) znacząco wpływa na kształtowanie przestrzeni osiedlowej. Jej układ jest bardziej swobodny, najczęściej w formie sieci skupionej wokół jednego elementu centralnego lub kilku rozproszonych. Komunikacja często powiązana jest z elementami rozprowadzania wód opadowych: kanałami, rowami, muldami itp. Zieleń cechuje się swobodnymi, naturalistycznymi nasadzeniami, podkreślającymi układ całości zagospodarowanego terenu, a dobór gatunkowy wzbogacony jest tu o roślinność wodolubną. Poza tym zieleń spełnia funkcję nie tylko ozdobną, ale też ekologiczną i nie wymaga tradycyjnych systemów nawadniających. Ukształtowanie terenu natomiast cechuje się obniżeniami z zastosowaniem zieleni, przez co woda porusza się pod wpływem ciężkości. Często występują na takich terenach małe wnętrza podkreślone takimi elementami wodnymi jak fontanny, tryskacze czy baseny, które ożywiają przestrzeń.
 
Augustenborg (Malmö – Szwecja)
Osiedle Augustenborg jest przykładem wprowadzenia zrównoważonych systemów drenażu w istniejącą, starą zabudowę. Powodem zastosowania tu ZSD by...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?