Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie to miejsce szczególne zarówno dla mieszkańców, jak i pielgrzymów. Po latach ten symbol miasta, który pełni ważną funkcję w kształtowaniu miejskiej przestrzeni publicznej, odzyskał swoją świetność.

Dla mieszkańców i pielgrzymów centrum urbanistyczne Częstochowy stanowi dziewiętnastowieczny układ Alei Najświętszej Maryi Panny. Jest to najważniejsza piesza arteria w mieście, przyjmująca pielgrzymów przybywających na Jasną Górę. Obie jednokierunkowe jezdnie są jednocześnie jednym z głównych ciągów komunikacyjnych aglomeracji, a sama aleja krzyżuje się z kilkoma innymi ulicami.
Aleja została wytyczona na terenie niezabudowanym w 1818 r. w związku z połączeniem starej i nowej Częstochowy (tzw. Częstochówki). Układ ulic rozpoczyna się od zabytkowego kościoła Świętego Zygmunta i zmierza ku klasztorowi O. Paulinów na Jasnej Górze, kończąc się u podnóża Wzgórza Jasnogórskiego, na granicy zabytkowych parków Staszica i 3 Maja. W historycznych źródłach można znaleźć informację o tym, że jeszcze jako ul. Panny Marii została obsadzona głównie robiniami i kasztanowcami. Wybór kasztanowca spowodowany był faktem, że jest to jedyne drzewo sadzone przy obiektach sakralnych „na chwałę Boga”, symbolizujące jednocześnie „pobożny żywot” i „ub&oac...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?