Zastosowanie systemów nawadniania w terenach zieleni miejskiej ze względu na niewystarczającą ilość wody dla roślin znajduje coraz większe uzasadnienie. Aby zapewnić ich najwyższą efektywność trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

Specyfika skutecznego nawadniania miejskich terenów zieleni, polega przede wszystkim na dostarczeniu dużej jednorazowej dawki wody, po to, aby umożliwić jej przeniknięcie do możliwie głębokiej warstwy gleby.
 
Precyzyjne dawkowanie
Głębokość zwilżenia gleby powinna wynosić od 10 do 15 cm w przypadku trawników, od 20 do 40 cm w przypadku krzewów i nawet do 60 cm przy nawadnianiu drzew. Obliczając zapotrzebowanie na wodę, przyjmuje się, że gleba w okresie od IV-IX posiada zapas tej łatwo dostępnej dla roślin na poziomie 10%. Generalnie dla określenia potrzeb nawadniania terenów zieleni można przyjąć, że średnie tygodniowe zapotrzebowanie (dawka optymalna) na wodę powierzchni trawiastej wynosi od 5 do 15 mm/m2, a obsadzonej roślinami wyższymi od 40 do 50 mm/m2. Dawkę tę należy podzielić na dwa do trzech cykli nawadniania. Jednorazowy polew należy monitorować, obserwując warunki atmosferyczne. W przypadku suszy trzeba zwiększyć częstotliwość nawadniania, natomiast w czasie opadów można ją ograniczyć. Aby otrzymać dawkę wody brutto, czyli ilość wydatku wody, należy podzielić dawkę optymalną przez bezwymiarowy wsp&...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?