W 2015 r. Celowy Związek Gmin CZG-12 ma do wykonania kilka ważnych zadań, którym musi stawić czoło. Wiele z nich udało się już zrealizować, reszta czeka na swój finał.

Zmiany uregulowań prawnych w zakresie gospodarowania odpadami wymusiły wdrożenie nowych technologii do istniejących już instalacji przetwarzania odpadów. Plan gospodarki odpadami dla województwa lubuskiego na lata 2012-2017 z perspektywą do 2020 r. zakwalifikował Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Długoszynie jako instalację zastępczą, dlatego obecnie obiekt jest w trakcie rozbudowy, po której ma on spełniać wymagania niezbędne do uzyskania statusu regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK).

Znaczna część finansowania projektu o nazwie ?Dostosowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych do pełnienia funkcji RIPOK w Długoszynie? pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Całość inwestycji to kwota 13 mln zł, z czego 6 mln pochodzi z dofinansowania, a resztę stanowią środki własne. Największe znaczenie dla całego przedsięwzięcia ma budowa instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów w procesie biostabilizacji i/lub kompostowania wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wykonawcą projektu została firma Ak Nova z Poznania, która swoje prace rozpoczęła w marcu, a planowany termin ukończenia inwestycji wyznaczony został na wrzesień.

Projekt ma za zadanie zmniejszenie do końca sie...