W polityce krajów Unii Europejskiej duże znaczenie ma jakość przestrzeni. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, kraje członkowskie wdrażają ideę ładu przestrzennego, aby podnieść jakość życia społecznego.

W Konkluzji Rady Unii Europejskiej na temat architektury (20 listopada 2008 r.), jakość przestrzeni publicznych, krajobrazu i architektury ma istotny wpływ na warunki życia i wymaga przyjęcia integralnego podejścia do rozwoju w jego aspekcie ekonomicznym, społecznym, ekologicznym i kulturowym. Jest to możliwe poprzez współpracę systemu administracyjnego i politycznego oraz przedstawicieli społeczeństwa i sektora prywatnego.

Chociaż tworzenie i utrzymanie ładu przestrzennego to jedno z zadań własnych samorządu gminnego, które jest zarówno celem działań gospodarki przestrzennej, jak i środkiem do uzyskania środowiska zamieszkania, pracy i wypoczynku, to jednak nadal w Polsce można mówić o chaosie przestrzennym, na co zwraca uwagę wiele organizacji, instytucji i osób prywatnych.

Konsekwencje chaosu

Jedynym skutecznym narzędziem tworzenia ładu przestrzennego jest prawo miejscowe, wyrażone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Pozostawienie niektórych obszarów bez planów miejscowych może sprzyjać niekorzystnym dla ładu realizacjom, opartym na możliwości ustalania warunków zabudowy w decyzjach administracyjnych.

Gwałtowny rozwój związany z presją inwestorów budowlanych cz...