Bezpieczeństwo energetyczne po raz trzeci
?Bezpieczeństwo energetyczne ? rynki surowców i energii? to konferencja, którą już na stałe należy wpisać w kalendarium imprez naukowych odbywających się w Poznaniu. Co ciekawe, zasadniczo różni się ona od wszystkich pozostałych przedsięwzięć tego typu.
Po pierwsze, konferencja ta organizowana jest jednocześnie przez kilka instytucji i ośrodków badawczych. W tym roku były to: Katedra Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu, Katedra Europeistyki Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Zachodni w Poznaniu oraz Instytut Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej.
Kolejnym wyróżnikiem jest rzeczywista interdyscyplinarność. W przeciwieństwie do wielu podobnych imprez, których organizatorzy deklarują wieloaspektowość przygotowywanych przedsięwzięć, w tym przypadku żadnych wątpliwości nie było. Za sprawą niecodziennej w polskich warunkach kooperacji wymienionych jednostek naukowych zagadnienia dotyczące kwestii związanych z energetyką poruszane były na wszystkich najważniejszych płaszczyznach tej problematyki.
Każdy z paneli poświęcony był jednej z dziedzin wiedzy, która ma swoje zastosowanie we wskazanym w tytule konferencji obszarze. Dyskutowano zatem na temat rozwiązań typowo technicznych, problemów ekonomiczno-gospodarczych, regulacji prawnych, kwestii logistycznych oraz tych właściwych dla procesu zarządzania. Ponadto dużo uwagi poświęcono sferze politycznej. Poruszano zarówno sprawy krajowe, jak i te globalne, utożsamiane z geopolitykę. Łącznie odnotowano ponad 50 wystąpień.
Z konkluzji pokonferencyjnych warto wspomnieć sceptycyzm obradujących odnośnie szans, jakie zdaniem polskich gremiów rządowych daje eksploatacja w naszym kraju gazu wydobywanego ze skał łupkowych. Dotyczy on zarówno stanu zasobów gazu, jak i rentowności jego wydobycia. Nawet nigdy niekryjący swego krytycyzmu wobec inicjatyw proekologicznych Andrzej Szczęśniak ? niezależny ekspert rynku paliw i energii, który pełnił funkcję prowadzącego obrady, odniósł się, najdelikatniej rzecz ujmując, z ogromną powściągliwością do nadziei, jakie wiązane są z ?łupkiem? w polskich planach gospodarczych. Naukowcy zwracali uwagę na szereg zagrożeń i niebezpieczeństw, które niesie za sobą eksploatacja tego typu pokładów gazu ziemnego.
Inną, zdawałoby się nie mniej budującą refleksją, było częste podejmowanie wątków związanych z energetyką. Za przykład posłużyć może referat na temat elektrowni wiatrowych w krajobrazie. Po jego wysłuchaniu można było odnieść wrażenie, iż większość obecnych na sali ekspertów i naukowców zajmujących się energetyką okazało się wyraźnie zaskoczonych pięknem i designem, jaki wiąże się z czystą energią.
Koordynatorem konferencji była Fundacji na rzecz Czystej Energii. Zgodnie z zapewnieniem jej przedstawicieli, dwutomowa, recenzowana publikacja, prezentująca wygłoszone na niej referaty, ukaże się drukiem już w tym kwartale.
(pk)