Jako prezes Zachodniopomorskiego Forum Wodociągowego ma Pan ogląd na problemy wielu spółek z branży. O czym dziś najczęściej rozmawiają prezesi wodociągów? Oczywiście najczęstszym tematem jest – kto będzie naszym regulatorem. Dla wielu firm, w tym mojej, zbliża się termin składania nowego wniosku taryfowego. Obserwując postęp prac legislacyjnych, przygotowujemy się do złożenia trzyletniego wniosku taryfowego do Regionalnego Związku Gospodarki Wodnej w Szczecinie – i tu pojawia się pytanie, czy proces zatwierdzenia taryfy przebiegnie bezboleśnie? Kolejna sprawa to bezpieczeństwo naszych obiektów oraz cyberbezpieczeństwo. Kiedy zostanie rozstrzygnięty konkurs „Cyberbezpieczny wodociąg”? Czy zostanie rozszerzona pula środków? Bezpieczeństwo to zwiększenie ochrony naszych obiektów i nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego, a na to potrzebne są środki. Z bezpieczeństwem związana jest również implementacja nowej dyrektywy wodnej. Czeka nas pracowity czas opracowania Planów Bezpieczeństwa Wody. I tu wracamy do punktu pierwszego – jeżeli taryfy nie zapewnią nam odpowiednich środków na zrealizowanie naszych planów, to nie zapewnimy bezpiecznej wody dla mieszkańców. W swoich wypowiedziach często mówi Pan o ryzykach systemowych. Gdyby miał Pan wskazać dziś jedno najpoważniejsze ryzyko dla branży wod-kan – co by to było i dlaczego? Myślę, że największym ryzykiem jest rozdrobnienie branży. Nowe wyzwania, nowe legislacje, podnoszenie pozi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?