Technologia bezwykopowej odnowy przewodów kanalizacyjnych od kilkunastu lat stanowi przedmiot zainteresowań wielu naukowców i praktyków1-5. Najczęściej stosowane obecnie technologie można podzielić na cztery grupy, a mianowicie bezwykopowe technologie naprawy i uszczelnień, renowacji, rekonstrukcji i wymiany.
W podziale tym z grupy „Renowacje” (rysunek) wyodrębniono oddzielną grupę „Rekonstrukcje”. Technologie ujęte w grupie „Renowacje” dotyczą przypadków, gdy liniowa odnowa przewodów kanalizacyjnych nie przyczynia się do wzrostu ich nośności (lub ma na to niewielki wpływ), a wiąże się z uszczelnieniem przewodu, zabezpieczeniem go przed korozją czy np. poprawą jego parametrów hydraulicznych. Natomiast technologie ujęte w grupie „Rekonstrukcje” odnoszą się do takiej odnowy liniowej, w której nowa powłoka w całości lub w dużym stopniu wzmacnia istniejącą konstrukcję kanałową pod względem wytrzymałości.
Bezwykopowe technologie wymiany dotyczą liniowego zastąpienia istniejących przewodów nowymi poprzez ich zniszczenie (rozkruszenie lub rozcięcie) i rozepchanie na zewnątrz w kierunku do gruntu oraz wprowadzenie na ich miejsce nowych rur o tym samym lub większym przekroju poprzecznym.
Pierwsza z podanych wyżej czterech grup technologii odnowy przewodów kanalizacyjnych zawiera bezwykopowe technologie napraw i uszczel...