Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w praktyce przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych
B. Rakoczy
Bydgoszcz 2012
ISBN 978-83-906486-9-9
 
Monografia stanowi analizę rozwiązań przyjętych w Ustawie z 7 czerwca 2001 r., o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, z punktu widzenia ich praktycznego zastosowania w działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Dziesięcioletni okres obowiązywania tego aktu prawnego pozwolił na dokonanie oceny jego funkcjonowania, znalezienie elementów budzących największe wątpliwości w praktyce oraz wskazanie sposobów rozwiązania tych problemów. Praca składa się z ośmiu rozdziałów, obejmujących m.in. zagadnienia związane z podmiotami, które występują w obrocie prawnym, w związku ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków, statusem prawnym urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, a także ustalaniem taryf (ich zatwierdzaniem oraz rozliczaniem). Tematyka książki dotyczy również świadczenia usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, kontroli działalności przedsiębiorstw wod-kan, ochrony konsumentów, a także odpowiedzialności w ustawie zaopatrzeniowej. Autor wskazuje, które zapisy ustawowe stwarzają najwięcej problemów interpretacyjnych organom rozstrzygającym, a które budzą wątpliwości branży w ich stosowaniu. Książka została wydana przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”.
 
Ekonomika gospodarki ściekowej na wsi
M. Goleń, G. Maśloch, T. Warężak, M. Ziółkowski
Warszawa 2011
ISBN 978-83-7378-649-3
 
Publikacja stanowi poradnik dla gmin oraz mieszkańców terenów niezurbanizowanych, przybliżający problem odprowadzania i oczyszczania ścieków na obszarach wiejskich. Autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się gospodarka ściekowa na terenach o rozproszonej zabudowie i czy modele systemów zbiorczych są zawsze uzasadnione. Publikacja zawiera m.in. opis studiów przypadków gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich w Polsce, które wdrożyły program oczyszczania ścieków bytowych na swoim terenie, oparty o instalacje zbiorcze bądź indywidualne. Celem rozprawy jest analiza nie tylko kosztów inwestycyjnych poszczególnych rozwiązań, lecz także kosztów ich eksploatacji w wieloletniej perspektywie. Oczekuje się, iż wyniki przedstawionych badań będą jednoznacznym argumentem, przemawiającym za koniecznością opracowania i wprowadzenia w Polsce programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach wiejskich, aby uniknąć nieracjonalnego wydatkowania środków budżetowych na zbiorcze odprowadzanie i oczyszczanie ścieków z terenów wiejskich oraz tym samym przyspieszyć proces wypełniania dyrektyw UE związanych z oczyszczaniem ścieków. Książka opublikowana została nakładem Oficyny Wydawniczej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
 
Wody opadowe. Odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie
J. Królikowska, A. Królikowski
Piaseczno 2012
ISBN 978-83-60956-29-8
 
Publikacja jest jedną z nielicznych pozycji wydawniczych na polskim rynku, które podejmują problem wód opadowych. Autorzy zebrali i uporządkowali współczesne badania oraz wiedzę związaną z odprowadzaniem, zagospodarowaniem, podczyszczaniem i wykorzystaniem wód opadowych. W dzisiejszych czasach coraz częściej tradycyjne sposoby odprowadzania wód opadowych ze zlewni zagospodarowanych (utwardzonych) poprzez szybki ich spływ do systemu kanalizacyjnego, a następnie zrzut wylotami do odbiorników uzupełnia się nowymi, bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Jedna z części książki została poświęcona właśnie sposobom odprowadzania wód deszczowych – systemom zbiorczej kanalizacji deszczowej, naturalnym metodom odprowadzania wód deszczowych oraz infiltracji i retencji. Publikacja zawiera także m.in. informacje o uwarunkowaniach prawnych związanych z gospodarką wodami opadowymi i roztopowymi, o podczyszczaniu wód deszczowych, formach ich wykorzystania, zielonych dachach, hydroseparatorach, a także o charakterystyce, problemach eksploatacyjnych i sposobach postępowania z osadami powstającymi w systemach kanalizacji deszczowej. Książka opublikowana została przez Wydawnictwo Seidel-Przywecki.
 
GDZIE ZAMAWIAĆ KSIĄŻKI
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”
85-073 Bydgoszcz, ul. Jana Kasprowicza 2
tel. 52 376 89 10, fax 52 376 89 20
 
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – Oficyna Wydawnicza
02-554 Warszawa, al. Niepodległości 164
tel. 22 564 94 77, fax 22 564 86 86
 
Wydawnictwo Seidel-Przywecki
05-500 Piaseczno, Józefosław, ul. Ogrodowa 21M
tel./fax 22 877 31 88
 
Opracowanie: Martyna Matuszczak