Wypracowanie uniwersalnej dla wszystkich rodzajów bioenergii metodologii, pozwalającej na kompleksową ocenę aspektów zrównoważenia ich rozwoju, jest celem unijnego projektu Inteligentnej Energii dla Europy - BIOTEAM.

Metodologia powinna znaleźć zastosowanie w dowolnym kraju Unii Europejskiej, uwzględniając mierzalne i jakościowe oddziaływania wzajemne pomiędzy ścieżkami bioenergii a ścieżkami alternatywnego ? nieenergetycznego ? wykorzystania jej źródeł.

Punktem wyjścia jest Dyrektywa 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (potocznie zwana dyrektywą RED od Renewable Energy Directive), określająca zasady zrównoważonej produkcji biopaliw i biopłynów, a w szczególności:

  • wymóg osiągania minimalnego poziomu redukcji emisji gazów cieplarnianych dzięki stosowaniu biopaliw  do 2017 r. o 35% w porównaniu z emisją z paliw kopalnych, od 2017 r., o 50%,  a od 2018 r. o 60% ? w przypadku gdy ich stosowanie ma zostać zaliczone do ustalonego krajowego celu czy też ma stanowić podstawę dla finansowego systemu wsparcia,
  • zakaz pozyskiwania biopaliw i biopłynów z surowców uzyskanych z terenów o wysokiej bioróżnorodności lub zasobnych w pierwiastek węgla, które w 2008 r. lub później uzyskały status lasów pierwotnych, zalesionych gruntów (na których nie istnieją wyraźne ślady działalności człowieka), obszarów ochrony przyrody czy terenów trawiastych o wysokiej bioróżnorodności,

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?