Odpady organiczne oraz biomasa z upraw roślin energetycznych w szwedzkim regionie Vasteras od 2005 r. są wykorzystywane do produkcji biogazu. W wyniku tego każdego roku uzyskuje się 2,3 mln litrów paliwa dla miejskich autobusów, samochodów przewożących odpady oraz dla 500 innych aut.

Biogaz z tej fabryki służy również z do ogrzewania i zaopatrywania w energię miejskich domów, a odpady powstałe w wyniku jego produkcji stanowią wartościowy nawóz organiczny dla lokalnych farm.
Z pewnością ten znaczący projekt może służyć jako model dla innych miast na świecie.
Szwecja ogłosiła, że za 20-30 lat gospodarka kraju będzie niezależna od ropy naftowej. W jaki sposób zamierza się to uzyskać? Między innymi poprzez zastąpienie ropy naftowej w transporcie, paliwem pochodzącym z przerobu powstałych w mieście odpadów organicznych, tak jak to robią w Vasteras. Być może nie jest to nic nadzwyczajnego, tym bardziej że w Szwecji wiele autobusów miejskich i innych pojazdów ma oznaczenie „napędzany biogazem”. Właściciele samochodów napędzanych biopaliwami nie ponoszą też opłat za korzystanie z autostrad. Specyfika przykładu Vasteras polega na tym, że odpady organiczne z gospodarstw domowych miesza się z roślinami energetycznymi uprawianymi przez lokalnych farmerów, a następnie produkuje biogaz, który wykorzystywany jest do napędzania pojazdów. Natomiast nadwyżka przekazywana jest do lokalnej elektrociepłowni w celu wytwarzania energii elektrycznej dostarczan...