Biogaz rolniczy w znowelizowanej ustawie
Większość przepisów Ustawy z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja) weszła w życie 1 lipca 2016 r.
Nowe regulacje znacząco wpłyną na funkcjonowanie instalacji wykorzystujących biogaz rolniczy. Nowe przepisy generalnie przewidują rozwiązania mniej korzystne dla większości producentów energii ze źródeł odnawialnych niż przepisy obowiązujące dotychczas. To pogorszenie sytuacji ?zielonej? gałęzi sektora energetycznego doskonale ilustruje dalszy spadek ceny tzw. zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii do najniższego poziomu w historii. Jedną z nielicznych grup, które zyskują na wejściu w życie nowelizacji, są jednak producenci energii z biogazu rolniczego. Nowe przepisy przewidują bowiem szereg mechanizmów wspierających tego rodzaju instalacje.
Biogaz rolniczy
Na wstępie rozważań nad nowymi rozwiązaniami prawnymi należy wskazać, czym jest biogaz rolniczy, a w konsekwencji jakie podmioty mogą skorzystać z nowych, preferencyjnych rozwiązań ustawowych, które zostaną omówione w artykule.
Definicje biogazu rolniczego odnajdujemy w art. 2 pkt 2 Ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (DzU z 2015 r. poz. 478 ze zm.) ? dalej: ustawa o OZE. Zgodnie z tym przepisem biogazem rolniczym jest: gaz otrzymywany w procesie fermentacji metanowej surowców rolniczych, produktów ubocznych rolnictwa, płynnych ...