Biogaz zyskuje na znaczeniu
Jednym z możliwych do wykorzystania odnawialnych źródeł jest biomasa, a metodą jej wykorzystania jest produkcja biogazu w specjalnie do tego celu konstruowanych obiektach, tzw. biogazowniach. Aby stworzyć warunki do rozwoju tej dziedziny, niezbędne są określone działania wspierające i propagujące na szczeblu krajowym oraz regionalnym.
W Niemczech wprowadzono w życie znowelizowaną ustawę o energii odnawialnej (Erneuerbarer-Energie-Gesetz, 2000, 2004) oraz różnorodne programy rynkowe zachęcające do inwestowania w produkcję energii z biogazu (np. dopłaty do inwestycji ze środków landów czy „Rynkowy program zachęcający do wsparcia działań w celu wykorzystania energii odnawialnych” z 1999 r.). Przyczyniło się to do prawdziwego bumu w sektorze produkcji energii z biogazu1. W 1999 r. funkcjonowało 850 biogazowni rolniczych, w 2003 r. – 1700, a w 2005 r. – 28002, 3.
W Polsce wg danych Urzędu Regulacji Energetyki do 2005 r. działały 64 elektrownie na biogaz4. Należy jednak pamiętać, że liczba ta obejmuje oprócz biogazowni rolniczych przede wszystkim instalacje gazu wysypiskowego oraz biogazu na oczyszczalni ścieków.
Rodzaje biogazowni rolniczych w Nie...