Obecnie obserwujemy wyraźny trend zwiększonego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii (OZE), które nie tylko zapewniają dostęp do różnych postaci energii, ale proekologicznie oddziałują na środowisko naturalne.
Wykorzystanie zasobów „zielonej energii” ma swój udział w bilansie energetycznym, co wprost odnosi się do bezpieczeństwa energetycznego. Dodatkowo zdefiniowana przez ekonomistów, ograniczoność zasobów naturalnych przy jednoczesnym nieograniczeniu ludzkich potrzeb, wytycza kierunki poszukiwań dodatkowych źródeł energii.
Jednym ze źródeł odnawialnej energii jest instalacja biogazu. Polityka proekologiczna Unii Europejskiej i jej implementacja w postaci krajowych regulacji prawnych powoduje, iż budowa i użytkowanie instalacji biogazowni rolniczych jest ekonomicznie i ekologicznie – coraz bardziej uzasadnione. Zadaniem biogazowni rolniczych jest produkcja biogazu, a następnie wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w wyniku jego spalania. Jako surowiec energetyczny stosowane mogą być różnego rodzaju substraty organiczne.
Biogazownia Poldanoru
W przypadku instalacji Poldanor stosuje się przede wszystkim gnojowicę trzody chlewnej wymieszaną z komponentami uzupełniającymi: kiszonką kukurydzianą, gliceryną oraz produktami ubocznymi pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Rodzaj oraz ilość sto...