Firma Poldanor zajmuje się chowem i hodowlą trzody chlewnej, uprawą roślin oraz hurtową sprzedażą zwierząt i płodów rolnych. Szczególną uwagę zwraca na środowisko naturalne, dlatego rozpoczyna wdrażanie inwestycji ekologicznych, wykorzystujących technologie fermentacji metanowej.

Pierwsza koncepcja budowy biogazowni rolniczej powstała przed kilku laty. Inwestycja miała być realizowana w miejscowości Koczała (powiat człuchowski, woj. pomorskie). Nie doszło jednak do urzeczywistnienia tej koncepcji ze względu na brak dofinansowania ze strony EkoFunduszu, który ocenił jej wpływ na środowisko jako niski. Dlatego firma Poldanor, zgodnie ze swoimi założeniami polityki proekologicznej, podjęła decyzję o realizacji biogazowni rolniczej w oparciu o własne koszty, przy czym inwestycję przeniesiono do Pawłówka (gmina Przechlewo, woj. pomorskie). Budowę biogazowni rozpoczęto w sierpniu 2004 r., zaś jej otwarcie miało miejsce w czerwcu 2005 r.
Biogazownia rolnicza składa się z dwóch komór fermentacyjnych o łącznej objętości efektywnej 1,5 tys. m3, zbiornika wstępnego na surowce energetyczne, stacji przyjęć odpadów organicznych, lagun o pojemności 20 tys. m3, urządzeń umożliwiających higienizację odpadów poubojowych, filtra biologicznego oraz modułu kogeneracyjnego. Oddana do eksploatacji biogazownia w Pawłówku wytwarza biometan w procesie fermentacji beztlenowej gnojowicy (24 tys. t/rok) oraz z odpadów z rzeźni (8 tys. t/rok), zapewniając produkcję energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu o mocach rzędu 240 kWe i 360 kWt. Docelowa produkcja energii elektrycznej pod koniec tego roku osiągnie 720 kWe i 900 kWt, dzięki optymalizacji procesu fermentacji i zastosowaniu dodatkowych kosubstratów w postaci kiszonki z kukurydzy i gliceryny (odpadu z produkcji estrów metylowych oleju rzepakowego). Gliceryna będzie w niedługim czasie odpadem z własnej instalacji do produkcji biopaliwa. Po uzyskaniu pełnej optymalizacji całkowita redukcja emisji zanieczyszczeń wyniesie: SO2 – 66,3 t/rok, NOx – 30 t/rok i CO2 – 68 tys. t/rok w odniesieniu do węgla, a redukcja emisji metanu – 98 tys. m3/rok oraz podtlenku azotu – 370 kg/rok w odniesieniu do gnojowicy surowej.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną biogazowni stanowi ok. 20% jej ogólnej produkcji, pozostała część energii sprzedawana jest do sieci energetycznej. Około 40% ogólnej produkcji ciepła to potrzeby własne, reszta wykorzystywana jest do ogrzewania ferm i budynków technicznych.



Korzyści ekologiczne
Oprócz efektów ekonomicznych dla firmy, inwestycja ta przynosi szereg korzyści ekologicznych. Należy do nich zmniejszenie zużycia kopalnych surowców energetycznych oraz emisji związków powstających podczas ich spalania, poprawa warunków nawożenia pól uprawnych w porównaniu z nie przefermentowaną gnojowicą oraz zdolność do utrzymania równowagi humusu w glebie i zniszczenie nasion chwastów, a więc zmniejszenie zużycia chemicznych środków ochrony roślin. Niewątpliwie do korzyści ekologicznych zalicza się także eliminację patogenów dzięki procesowi higienizacji, redukcję odorów o ponad 80% (rysunek), zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych (spadek NO3, NO2 oraz czynników chorobotwórczych zawartych w odchodach zwierzęcych, takich jak bakterie Salmonelli, Escherichia Coli, bakterie tuberkulozy czy wirusy pryszczycy) oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, podtlenku azotu i metanu.
Skutki środowiskowe uruchomienia biogazowni rolniczej są zdecydowanie korzystne. Ponadto produkowana jest energia odnawialna, co zgodne jest z zapisami w wielu dokumentach zarówno o randze krajowej (np. Strategia rozwoju energetyki odnawialnej), jak i zobowiązań międzynarodowych (dyrektywa Unii Europejskiej 2001/77/WE w sprawie promocji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych). Poldanor rozpoczyna budowę kolejnych biogazowni rolniczych – docelowo planowane jest zagospodarowanie właśnie w procesie fermentacji metanowej gnojowicy ze wszystkich ferm należących do firmy.

dr inż. Alina Kowalczyk-Juśko
Akademia Rolnicza, Lublin
Benny Laursen
Poldanor Bioenergia
Stanisław Rusak
BIOSYN