Biogazownia rolnicza: inwestycja chroniąca klimat
Na skutek działalności człowieka w atmosferze ziemskiej nastąpiła kumulacja gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4), ozonu, tlenków azotu, siarki i węgla, amoniaku oraz chlorofluorowęglowodorów.
Spośród nich najwyższą zawartością w atmosferze charakteryzuje się CO2, a koncentracja pozostałych gazów jest ok. tysiąc razy mniejsza. Jednak ich wkład w powiększenie efektu cieplarnianego jest wielokrotnie większy niż CO2.
Metan jako gaz cieplarniany
W przypadku metanu efekt cieplarniany związany z działaniem jednej jego molekuły jest równoważny działaniu 21 cząsteczek CO2. Metan jest lżejszym od powietrza, bezbarwnym i bezzapachowym gazem o czasie trwania w atmosferze ok. 10 lat. Z uwagi na znacznie szybsze tempo wzrostu jego zawartości w atmosferze z roku na rok rośnie udział metanu w globalnych zmianach klimatu. Przykładowo od 1750 r. stężenie CH4 wzrosło z 700 do 1720 ppbv, a przewidywany jest wzrost do 2000 w 2030 r. (tab. 1). Metan pochłania promieniowanie podczerwone ok. 60 razy silniej niż CO2 i tym samym bardziej przyczynia się do zatrzymania energii cieplnej w otoczeniu Ziemi. Jest drugim po CO2 gazem mającym największy udział w powstawaniu efektu cieplarnianego. Zdecydowan...