Konferencja Paliwowo-Energetyczna Polskiej Izby Paliw Płynnych 2008 „Paliwa i energia ze źródeł ropopochodnych i odnawialnych” odbyła się 20 listopada 2008 r. w Warszawie.
Uczestników spotkania powitała Halina Pupacz, prezes Izby. Część pierwszą – „Funkcjonowanie i bezpieczeństwo rynku paliwowego i energetycznego” – otworzyła prelekcja, którą wygłosił Maciej Kalicki, dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki. Jej przedmiotem była polityka państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i wyzwania do 2030 r. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, iż jesteśmy zabezpieczeni energetycznie.
Problematyką funkcjonowania systemu zapasów interwencyjnych paliw w Polsce zainteresował zebranych Jerzy Świątek, główny specjalista z Agencji Rezerw Materiałowych. Prezentacja dotyczyła w głównej mierze przepisów regulujących rynek zapasów. Marek Rudkowski (Stowarzyszenie Użytkowników Pojazdów Zasilanych Gazem Ziemnym) przeanalizował rynek paliw gazowych – CNG i LNG w Polsce. W wystąpieniu poruszył m.in. problem wielkości zapotrzebowania na CNG w Polsce, Europie, na świecie i szanse rozpowszechnienia technologii produkcji pojazdów wykorzystujących napęd CNG. Rozwój rynku CNG stanowił również przyczynek do prezentacji Pawła Janasa, kierownika Działu Rozwoju Rynku w PGNiG, który przedstawił ocenę ekonomiczną i ekologiczną wdrażanej strategii rozwoju rynku CNG. Analizę konsumpcji paliw silnikowych i energetycznych w Polsce – stan obecny i perspektywy na 2009 r. – przeprowadził Ryszard Gilecki, główny specjalista z Agencji Rynku Energii. Punktem wyjściowym prelekcji stała się gruntowna analiza rynku surowcowego Polski i UE oraz prognozowanie ilości zużycia paliw na lata 2009-2010.
Nowe technologie w zakresie wykorzystania paliw i energii – drugi z segmentów konferencji – rozpoczął Bogdan Janicki, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Grupy Lotos. Zapoznał uczestników konferencji z realizacją Narodowego Celu Wskaźnikowego w latach 2008-2012 oraz perspektywami do 2020 r., na przykładzie Grupy LOTOS. Kolejnej prezentacji tematu biopaliwowego dokonał prof. Zdzisław Chłopek, wykładowca Politechniki Warszawskiej (PW). „Eksploatacyjne aspekty zastosowania paliw drugiej generacji do zasilania silników spalinowych” skupiły uwagę słuchaczy na zagrożeniach środowiska lokalnego i globalnego oraz obserwowanym poziomie emisji zanieczyszczeń. Robert Gmyrek, dyrektor Biura Alternatywnych Źródeł Energii (PKN Orlen) dywagował na temat tego, czy biopaliwa I generacji są alternatywą dla paliw płynnych. Dokonał przeglądu unijnego prawa dotyczącego ograniczenia emisji CO2 w przemyśle rafineryjnym. Dr Antoni Latuszek (PW) dokonał prezentacji na temat „Czas ostateczny w energetyce planety Ziemia, czyli co nas czeka”. Kierunki badań nad paliwami ekologicznymi w XXI w. przedstawiła Marta Dołęga z Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej oraz Polskiej Platformy Technologicznej Biopaliw i Biokomponentów. Ostatnia sesja – „Ekologia i alternatywy w sektorze elektroenergetycznym” dotyczyła szans i zagrożeń dla polskiej energetyki w związku z przyjęciem pakietu klimatyczno-energetycznego. Z kolei prezentacją stanowiska KASHUE zajęła się Anna Paczona.

(bp)