Biokompostownia poprawia stan środowiska
Czy to możliwe, by z odpadów zielonych (liści, trawy, drobnych gałęzi) i odpadów biodegradowalnych (resztek żywności, obierek z owoców i warzyw, skorupek jaj czy fusów po kawie i herbacie) produkowana była energia elektryczna, cieplna oraz wysokiej jakości kompost? Jak najbardziej!
Mieszkańcy aglomeracji poznańskiej przekazują swoje odpady do najnowocześniejszej w tej części Europy instalacji do odzysku odpadów biodegradowalnych. Obiekt zlokalizowany jest na północnych obrzeżach Poznania, w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska odpadów komunalnych w Suchym Lesie. Biokompostownia ? obok instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych ? stanowi kluczowy element systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Regionie II na terenie województwa wielkopolskiego. Umożliwia efektywne przetwarzanie zbieranych selektywnie odpadów biodegradowalnych pochodzących ze strumienia odpadów komunalnych.
Spełnić krajowe i unijne wymagania
Niebagatelny wpływ na utworzenie obiektu miały wymogi Unii Europejskiej. Konieczność realizacji infrastruktury do przetwarzania odpadów biodegradowalnych wynika z obowiązku selektywnego zbierania tego typu odpadów i potrzeby efektywnego ich zagospodarowania, z wykorzystaniem energii zawartej w odpadach. Takie postępowanie z odpadami stanowi priorytet Unii Europejskiej, uwzględnia bowiem ? określoną w dyrektywie 2008/98/WE ? hierarchię postępowania z odpadami. Co więcej, Krajowy Plan Gosp...