Jednocześnie zauważalny jest wzrost świadomości społeczeństw w zakresie czystości środowiska życia, w tym powietrza. Polityka UE zakłada rozwój społeczności lokalnych, a także wykorzystywanie lokalnych zasobów naturalnych na cele energetyczne i ciepłownicze.

Do tej pory ciepłownictwo nie było wyraźnie objęte tą polityką, niemniej jednak ma to się zmienić od 2020 r. Projekt nowelizowanej dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (projekt dyrektywy RED II) wprowadza wytyczne mające na celu ułatwienie upowszechnienia energii ze źródeł odnawialnych w sektorze ciepłowniczym i chłodniczym. Ma to się odbywać poprzez wymagane coroczne podnoszenie w każdym państwie członkowskim o co najmniej 1 punkt procentowy udziału dostaw energii odnawialnej do instalacji grzewczych i chłodniczych. Poziom ten ma być określany jako krajowy udział w zużyciu energii końcowej. Oznacza to, że od 2020 r. oczekiwany jest wzrost produkcji ciepła i chłodu z odnawialnych źródeł energii, w tym z biomasy.

Zasoby krajowe biomasy a kondycja branży biomasowej

Rozwój energii cieplnej i chłodniczej ze źródeł odnawialnych wymaga kompleksowego rozpoznawania i analizy w zakresie krajowego potencjału energii odnawialnej i odpadowej do ogrzewania i chłodzenia, a także potencjału surowców do jej wytwarzania.
Opracowując pierwszą Strategię Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii dla Polski, zakładano rozwój przede wszystkim energet...