Ostatnie, niezmiernie ważne z punktu widzenia rozwoju branży rozporządzenie odnośnie wartości opałowej poszczególnych biokomponentów ciekłych, minister gospodarki podpisał 7 grudnia ub.r.
Podpisanie tego dokumentu zamyka proces stanowienia prawa w zakresie tworzenia obowiązku spoczywającego na producentach i importerach paliw ciekłych w zakresie stosowania biokomponentów. Oznacza to, że z początkiem 2008 r. firmy zajmujące się wytwarzaniem paliw będą zobowiązane dodać minimum 3,45% biododatków w stosunku do ogółu paliw wprowadzonych na rynek oraz zużytych na własne potrzeby. Obowiązek stosowania dolewki wywoła zapotrzebowanie na biokomponenty w ilości minimum 600 tys. ton już w pierwszym roku obowiązywania, gwarantując producentom ponad 500-procentową dynamikę sprzedaży.
Czy tak gwałtowny rozwój branży biopaliw wpłynie znacząco na rynek paliw skierowany do klientów indywidualnych? Otóż nie…
Stosowanie biododatków nie wpłynie na podniesienie cen paliw. Obowiązująca ulga podatkowa pozwala bowiem na zrekompensowanie zakupu nieco droższego biokomponentu, a tym samym nie powoduje podwyższenia kosztów produkcji samego paliwa. Co więcej, przy obecnych cenach etyliny oraz bioetanolu, po uwzględnieniu obowiązującej ulgi podatkowej i kosztach blendowania, 5-procentowa dolewka zapewnia producentowi paliw ...