Zastosowanie biopaliw wzbudza ostatnio duże zainteresowanie jako strategia prowadząca zarówno do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jak i do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Należy jednak brać pod uwagę zasadniczą kwestię, która ogranicza rozwój produkcji biopaliw.

Powodem ograniczającym rozwój biopaliw jest konieczność zachowania odpowiednio dużych obszarów rolnych dla produkcji żywności. Z tej przyczyny biopaliwa nie mogą spełniać innej roli jak tylko jednego z kilku sposobów zaspokojenia potrzeb energetycznych. Skazani jesteśmy na realizację półśrodków tak długo, aż, miejmy nadzieję, dojdzie do zaspokojenia potrzeb energetycznych całej Europy dzięki słonecznym elektrowniom zlokalizowanym na terenie Północnej Afryki (Maroko, Algieria, Libia, Jordania) i ewentualnie w innych krajach na wybrzeżach Morza Śródziemnego.

Bioetanol w silnikach benzynowych
Pierwszy etap zastosowania biopaliw jest prosty, bo dobrze znane są sposoby ich produkcji. Bioetanol jest otrzymywany na drodze fermentacji cukru (z buraków cukrowych, ziemniaków, jęczmienia, a także z trzciny cukrowej, z tej ostatniej głównie w Brazylii i Indiach) oraz poprzez enzymatyczny rozkład skrobii (z kukurydzy i pszenicy) i jej fermentacji. Etanol może być takż...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?