Biotechnologia uruchamiania i eksploatacji biogazowni rolniczej
Wielu inwestorów zainteresowanych niegdyś budową i eksploatacją biogazowni jeszcze oczekuje na pozytywne efekty działania nowej ustawy o energii odnawialnej.
Jej zapisy zapewne nie sprawią, że biogazownie w Polsce zaczną się pojawiać jak grzyby po deszczu, ale jest nadzieja, że ustabilizowane i przewidywalne przychody z produkcji biogazu zainicjują budowę kolejnych instalacji. Warto w związku z tym przypomnieć lub uświadomić potencjalnym inwestorom, na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania i budowy biogazowni.
Zapewnienie stabilnej i wydajnej produkcji biogazu zależy od zastosowanej biotechnologii w szerokim znaczeniu tego słowa. Część technologiczna instalacji jest nie mniej ważna od stosowanych substratów i kontroli wskaźników biochemicznych procesu. Szacuje się, że ok. 60% problemów natury biologicznej w biogazowni wynika z nieprawidłowego działania zainstalowanych w niej urządzeń. Pozostałe 40% to efekt braku właściwej kontroli nad parametrami jakościowymi substratów i masy fermentującej.
Projektujemy i budujemy
Wiele polskich biogazowni zasilanych odpadami miewa poważne problemy natury technicznej. Nierzadko dzieje się tak dlatego, że biogazownia została zbudowana zgodnie z technologią ?przywiezioną do inwestora w teczce? i idealnie dopasowaną do wykorzystania substratów, takich jak kiszonka z kukurydzy i gnojowica. Na właścicielach biogazowni mści się też niekiedy instalowanie urządz...