Biowęgiel: paliwo niskoemisyjne
Ostatnio przez kraj przetacza się kolejna fala dyskusji o odnawialnych źródłach energii (OZE), która rozgorzała w okresie finalnych prac i ostatecznego uchwalenia długo oczekiwanej ustawy o OZE.
W jej cieniu wraca, nieśmiało podsycana epizodami smogowymi z Zakopanego czy też propozycją zakazu wjazdu do centrów miast starych, kopcących samochodów, dyskusja nad koniecznością i sposobami ograniczenia tzw. niskiej emisji, oraz jej szkodliwym wpływem na zdrowie człowieka (na szczęście zima w tym roku była łaskawa i niska emisja okazała się mniej dotkliwa). Do tego wszystkiego należy dołączyć ?mocne uderzenie? ze strony górników, którzy strajkując po raz kolejny, uzmysłowili nam wszystkim, że Polska węglem stoi.
Dla każdego oczywiste jest to, że te wymienione zagadnienia są ze sobą powiązane w wielu aspektach. Ich wspólnym mianownikiem niewątpliwie może być produkcja energii.
Na tym tle, zamysłem autora jest odniesienie się do co najmniej dwóch aspektów ? ograniczenia emisji CO2 oraz innych substancji toksycznych przy stosowaniu paliw stałych, zarówno różnych rodzajów biomasy, jak i węgla. Redukcja emisji CO2 to głównie obowiązek wynikający z realizacji konsekwentnej polityki UE w zakresie ochrony klimatu. Natomiast pilna potrzeba ograniczenia emisji zanieczyszczeń emitowanych z kominów urządzeń, w których zachodzą procesy spalania tych paliw, to kwestia związana ze zdrowiem mieszkających w bezpośrednim sąsi...