Problem selektywnej zbiórki odpadów nabiera w naszych czasach bardzo dużego znaczenia. W Polsce na składowiska głównie trafiają odpady komunalne. Świadczy to o skali problemu. Pomimo ustawowego zakazu wyrzucania ZSEE łącznie z pozostałymi odpadami zużyty sprzęt często trafia na miejskie składowiska. Wynika to z niskiej świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Sprzęt elektroniczny i elektryczny w znaczącej części należy do grupy odpadów niebezpiecznych tj. takich, które ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny i inne właściwości stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi albo środowiska. Obowiązek ich selektywnej zbiórki i recyklingu został nałożony na Polskę przez Dyrektywa 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 27 stycznia 2003 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (Dziennik Urzędowy L 37 z 13.2.2003, zmieniona dyrektywą 2003/108/WE Dziennik Urzędowy L 345 z 31.12.2003) zwaną od angielskiego skrótu dyrektywą WEEE. Została ona implementowana w postaci ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 r. Dz. U. 

Zadania i obowiązki
Powyższa ustawa w lakoniczny sposób odnosi się do statusu gminy w kontekście budowania systemu zagospodarowania ZSEE. Czy oznacza to, że gmina nie posiada obowiązk&oac...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?