Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa wymagania, jakim powinien on odpowiadać oraz zasady postępowania z nim. Ma to na celu zmniejszenie ilości powstających z ZSEE odpadów oraz zminimalizowania oddziaływania zawartych w nim substancji na ludzi i środowisko.

Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU nr 180, poz. 1495), wdrażająca przepisy dyrektywy 2002/96/WE z 27 stycznia 2003 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (Dz.Urz. UE L 37 z 13 lutego 2003 r. z późn. zm.), weszła w życie 21 października 2005 r.
W trakcie dwóch i pół roku od tego czasu nie poczyniono zmian większości przepisów ustawy (obecnie trwa proces jej nowelizacji). Uznać jednak można, że w tym okresie dokonano szeregu interpretacji kluczowych przepisów ustawy.
Jedną z najbardziej znaczących był materiał z 4 grudnia 2006 r., opublikowany na stronach Ministerstwa Środowiska „Wytyczne w zakresie praktycznego stosowania definicji sprzętu w rozumieniu przepisów ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”. Pomaga to przedsiębiorcom określić, czy wprowadzane przez nich przedmioty są sprzętem elektrycznym i elektronicznym w rozumieniu ustawy, czy też nie. Wyjaśniono w nim kwestie związane z urządzeniami wchodzącymi w skład inst...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?