Brama do morza
Diagonal Mar w Barcelonie to niezwykły przykład partnerstwa publiczno-prywatnego. W ramach jednej inwestycji uporządkowano prawie 35 ha terenów poprzemysłowych, co znacząco wpłynęło na rozwój dzielnicy.
Miejsce to nazywane jest Nową Barceloną. Zagościły tu wieżowce, a to niezbyt popularny widok w tym historycznym mieście. Do 1996 roku na wspomnianym terenie znajdowały się fabryki i bocznice kolejowe. Kiedy nieruchomość przejęli firma Hines oraz kilku innych zaproszonych przez nią deweloperów, powstało na niej pięć budynków mieszkalnych, trzy hotele, trzy biurowce, centrum handlowe i kongresowe oraz park miejski. Połączenie tych funkcji jest niezwykle ważne i nowatorskie. Z kolei częsty błąd to tworzenie dzielnic biznesowych, które wymierają wieczorami i w weekendy. Wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej i rozrywkowej sprawia natomiast, że obszar ten jest wykorzystywany przez cały czas, co m.in. poprawia jego bezpieczeństwo. W inwestycję zaangażowało się prawie dziesięć biur projektowych. Przestrzenie publiczne ? park, ulice i place ? zajmują 70% obszaru. Z oczywistych powodów skupimy się na parku.
Po letnich igrzyskach olimpijskich w 1992 r. Barcelona rozpoczęła proces odzyskiwania i odbudowy nadbrzeża. Powstały szerokie plaże miejskie z pełną infrastrukturą ? prysznicami, przebieralniami, stojakami na rowery, punktami informacyjnymi, placami zabaw i terenami sportowymi. Warto również dodać, że Barcelona to wspaniały przykład miasta do...