Znając gatunek, lokalizację, rozmiar, wiek oraz ogólny stan zdrowotny każdego drzewa, można znacznie lepiej zarządzać całym drzewostanem. Doświadczenia Brytyjczyków pokazują, że szczegółowa inwentaryzacja drzew, choć kosztowna, pomaga zminimalizować ryzyko wypadków, a także przynosi zarządcom wymierne oszczędności.

Drzewa są nieodłącznym fragmentem krajobrazu i ważną częścią terenów zurbanizowanych. Opinia publiczna i środowisko naukowe zdają się coraz częściej zauważać dobrodziejstwa płynące z obecności drzew rosnących w naszym otoczeniu. Korzyści tego typu, mimo że potwierdzone badaniami, są trudne do wycenienia, więc drzewo jawi się dla właściciela lub osób zarządzających zielenią głównie jako koszt.

Drzewa, jako część infrastruktury publicznej, podlegają podobnym mechanizmom zarządzania. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że należy wiedzieć, gdzie one się znajdują, w jakim są stanie i jakiego rodzaju prace należy wykonać, aby utrzymać czy ? jeszcze lepiej ? poprawić ich stan w ramach dostępnego budżetu. Całość, naturalnie, musi się wpisać w obowiązujące przepisy i zarządzenia. Kwestia jest stosunkowo prosta, jeśli mówimy o niewielkich obszarach z małą liczbą drzew, jednakże może stać się wyzwaniem, gdy mamy do czynienia z wieloma obszarami z drzewostanem.

Osoby odpowiedzialne za zieleń, szczególnie publiczną, często stają przed rozmaitymi dylematami. Rodzą się pytania: czy prawidłowo rozporządzam i tak niewystarczającym ...