Budownictwo u źródeł ekologii
Domy z drewna to jeden z najlepszych sposób na ekologiczne budownictwo, zaś dostęp do nowoczesnych technologii sprawia, że przeżywa ono swoisty renesans. Budynki wykonane z sosny, świerku czy modrzewia są zwykle tańsze od swoich murowanych odpowiedników, lecz zalet jest znacznie więcej.
Budowa tradycyjnego, murowanego domu nierozerwalnie związana jest z użyciem różnego rodzaju substancji i produktów przemysłu chemicznego oraz zużywających paliwa i energię maszyn. Przeciwieństwem są coraz chętniej budowane, również w Polsce, domy z drewna. W ich przypadku sztucznie wytwarzane materiały (metale, szkło, cement czy beton) stanowią tylko niewielką, a w przypadku niektórych technologii wręcz znikomą część konstrukcji. Na rynku pojawiły się już nawet domy budowane bez użycia jednego gwoździa.
Ekolodzy powiedzą w tym miejscu, że do zbudowania takiego domu wymagana jest wycinka drzew. Owszem, warto jednak pamiętać, że drewno to surowiec w pełni odnawialny, a jego zapasy można bardzo łatwo uzupełniać. Budowlane pozostałości doskonale nadają się do recyklingu, albo poprzez naturalną biodegradację, albo poprzez zamianę w materiał energetyczny (np. pellet). Domy z drewna to także mniejsza emisja gazów cieplarnianych - do ich budowy potrzeba dużo mniej energii zużywanej przez maszyny i urządzenia, a dobre walory izolacyjne drewna pozwalają inwestorowi na oszczędności choćby na cieple. Dla Polski budowa drewnianych domów jest ważna właś...