Sektor budowlany w Unii Europejskiej zużywa jedną czwartą łącznego zapotrzebowania na surowce pierwotne, wytwarzając jednocześnie ponad jedną trzecią odpadów. Upowszechnienie mechanizmów gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w budownictwie miejskim jest postulatem kierowanym obecnie do tej branży przez decydentów zarówno w UE, jak i w Polsce. Jednak aby GOZ w budownictwie nie pozostał jedynie pustym sloganem, firmy muszą być zainteresowane szerszym wykorzystaniem tych mechanizmów.

Sektor budowlany ma największy ? choć, niestety, wciąż niewykorzystany ? potencjał do stosowania zasad GOZ-u. Budownictwo wykorzystuje ponad 10 tys. różnych rodzajów materiałów, z których wiele to zasoby nieodnawialne. Obecny boom w branży budowlanej powoduje zwiększone zapotrzebowanie na materiały przy znacznych negatywnych skutkach środowiskowych.

Wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego w tej branży to przede wszystkim poprawa efektywności materiałowej, np. poprzez wykorzystanie surowców wtórnych pochodzących z recyklingu odpadów wytwarzanych przez przemysł oraz sektory komunalny i budowlany do produkcji materiałów na potrzeby budownictwa. Przyjęty niedawno przez Komisję Europejską kolejny ?Plan działań na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego? zapowiada propozycje odpowiednich rozwiązań legislacyjnych sprzyjających takiemu postępowaniu. Rozważane są m.in.: wprowadzenie wymogów zawartości materiałów z recyklingu w niektórych wyrobach budowlanych z uwzgl...