Budownictwo zielone, naturalne, ekologiczne, zrównoważone?
W ostatnich latach w Europie można zaobserwować znaczne zwiększenie zainteresowania budownictwem energooszczędnym, pasywnym, jak również zeroenergetycznym (ang. Zero Energy Building ? ZEB).
Strategia Europa 2020, która jest głównym dokumentem planistycznym obowiązującym w Unii Europejskiej, nosi podtytuł: ?Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju?. Na podstawie tego dokumentu wdrażane są obowiązujące w Unii dyrektywy i przepisy, więc w sposób bezpośredni (przez przepisy egzekwowane na jej podstawie) i pośredni (wskutek zmiany zachowania obywateli) wpływa ona również na jeden z głównych działów przemysłu ? budownictwo.
Zrównoważony rozwój w architekturze
Jednak zrównoważony rozwój nie ogranicza się wyłącznie do zmniejszania zużycia energii. To idea, która zakłada postęp cywilizacyjny teraźniejszego pokolenia bez zmniejszania możliwości zaspokajania potrzeb przyszłych pokoleń. W przypadku sektora budownictwa oznacza to zredukowanie oddziaływania na środowisko naturalne przez wykorzystanie materiałów oraz surowców odnawialnych (lub praktycznie niewyczerpywalnych) w całym cyklu życia budynku, czyli: projektowania, budowy, eksploatacji i rozbiórki. Idea zrównoważonego rozwoju w architekturze obejmuje również aspekty prospołeczne, skupiając się na tworzeniu optymalnych warunków zdrowotnych, estetycznych i socjalnych dla ludzi. Tak więc w przypadku zrównoważonych budynków trzeba wziąć pod uwagę ...