Energetyka rozproszona, zwana także generacją rozproszoną, to termin coraz częściej powtarzany przez osoby mające do czynienia z zagadnieniami energetycznymi w wymiarze eksperckim, strategicznym czy też politycznym.

Wzrost znaczenia generacji rozproszonej w skali całej Unii Europejskiej aktualnie jest efektem silnego stymulowania rozwoju odnawialnych źródeł energii, które mają zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i ograniczać jednostkowe emisje zanieczyszczeń. Generacja rozproszona wpływa na poprawę sprawności pozyskiwania użytecznych rodzajów energii. Jest promowana również jako sposób ochrony konsumentów przez wzrost konkurencyjności rynku wytwarzania i dystrybucji energii oraz stwarzanie warunków do rozwoju lokalnych rynków energii. Energetyka rozproszona pomaga w lepszym zbilansowaniu energetycznym regionów i wreszcie jest jedną z metod zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państwa przez ograniczanie zasięgu oddziaływania awarii zcentralizowanego systemu energetycznego (blackoutu) czy też zmniejszenie uzależnienia od zewnętrznych źródeł energii.

Powrót do generacji rozproszonych

Generacja rozproszona to system elektroenergetyczny oparty o wytwarzanie energii elektrycznej i/lub ciepła (zimna) w instalacjach o mocy wytwórczej do 150 MW. Zaspokaja ona potrzeby samego producenta, ewentualnie wiąże się z przekazywaniem nadwyżki do lokalnych odbiorców bezpośrednio lub wskutek podłączenia do rozdzielcze...