By zwiększyć odzysk
Gospodarka odpadami stwarza niemal nieograniczone możliwości rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak potencjał ten może być wykorzystany jedynie wówczas, gdy kreatorzy polityki ekologicznej w Polsce będą się stosować do zasad „zrównoważonego rozwoju” i „zanieczyszczający płaci”.
Wyżej przywołane pryncypia stanowią podwaliny prawa Unii Europejskiej (UE) w zakresie ochrony środowiska. Niestety, nie znajdują one dostatecznego zrozumienia w działaniach polskiego Ministerstwa Środowiska – projektodawcy procedowanej w parlamencie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
A przecież nie kto inny, jak Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska, stwierdził, że „Musimy spojrzeć na odpady jak na zasoby – a marnowanie zasobów to coś gorszego, niż krótkowzroczność.(…) Gospodarowanie odpadami i recykling mogą mieć znaczny wpływ na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy.Gdyby istniejące przepisy właściwie wdrożono, moglibyśmy uniknąć kosztowych operacji oczyszczania zanieczyszczeń i problemów zdrowotnych.Nie zapominajmy też, że materiały z recyklingu są tańsze od nowych, a ponadto ograniczają emisję gazów cieplarnianych i zmniejszają nasze uzależnienie od importu”1.
Odpady zasobem!
W większości państw UE sposób organizacji systemu zagospodarowania odpad&o...