Nadszedł długo wyczekiwany moment. Od tego roku Targi WOD-KAN w Bydgoszczy będą odbywać się w nowym miejscu. Na myślęcińskiej skarpie pod koniec kwietnia powstało nowoczesne centrum targowo-wystawiennicze. Tylko jedno jeszcze nie uległo zmianie – wystawcom nadal muszą wystarczyć namioty.

To już siedemnasta edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN. Przez trzy majowe dni (26-28) tereny Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” będą wypełnione przedstawicielami przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, uczelni i instytutów badawczych oraz firm branżowych. Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęło Ministerstwo Infrastruktury. Na terenach wystawienniczych o powierzchni ok. 20 000 m2 swoje produkty będzie prezentowało ponad 330 wystawców z Polski, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Francji, Czech, Słowacji, Hiszpanii oraz Korei. Swój udział w targach zgłosiły także 33 firmy będące współwystawcami. Na stoiskach będzie można uzyskać szczegółowe informacje i porady dotyczące ciekawych urządzeń oraz technologii. Nie zabraknie także nowych produktów.
 
Festiwal nowości
Podczas targów Apator Powogaz zaprezentuje radiowy system odczytu wodomierzy RSO, który umożliwia m.in. rozpoznanie kierunku przepływu, co daje całkowitą zgodność ze wskazaniem liczydła poprzez uwzględnienie przepływu wstecznego. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu możliwa jest także sygnalizacja: wycieków, wszelkich prób oderwania nakładki radiowej oraz zadziałania polem magnetycznym. Ponadto moduł zapewnia rejestrację odczytów w dowolnie ustawionym terminie oraz odczyt danych pomiarowych z wodomierza, który jest odporny na zakłócenia polem magnetycznym dzięki zastosowaniu optycznego sensora do rejestracji objętości.
Z kolei Gamrat do swojej oferty handlowej wprowadził rury o nazwie TWIN. Są one wykonane z dwóch połączonych ze sobą molekularnie warstw polietylenu klasy PE100, przy czym warstwę zewnętrzną stanowi tworzywo odporne na propagację pęknięć (PE100 RC). Rury TWIN są produkowane w średnicach od 180 do 800 mm, w SDR 11, SDR 17 oraz SDR 17,6. Mogą być używane do budowy sieci wodociągowych, kanalizacyjnych oraz gazowych, zarówno w technologiach bezwykopowych, jak i wykopowych bez podsypki oraz obsypki piaskowej.
Szeroką ofertę nowości przedstawi na swoim stoisku także Wofil. Jedną z nich jest mikrositowy filtr bębnowy, mający na celu usunięcie lub odzyskanie z cieczy ciał stałych, okruchów lub włókien w procesach wstępnej filtracji oraz oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych. Jest on wyposażony w zintegrowany system gromadzący i usuwający zabrudzenia z bębna czyszczącego. Wszystkie jego elementy są wykonane ze stali nierdzewnej oraz tworzyw odpornych na działanie chemikaliów. Ponadto firma zaprezentuje nowoczesny system ozonowania wód podziemnych i powierzchniowych. Układ zabezpieczeń składający się z separatorów, szybkich zaworów odcinających i zaworów zwrotnych umożliwia odpowiednią ochronę ozonatorów przed zalaniem wodą.
Centrum Elektroniki Stosowanej (CES) swoją ofertę handlową wzbogaciło o trójmembranowy zbiornik gazu. Jego konstrukcja pozwala na utrzymywanie ciśnienia gazu w trakcie napełniania zbiornika oraz wymaga użycia dmuchawy podczas zużywania gazu. Półkulista struktura zbiornika zapewnia dobrą stabilność poprzez minimalizację jego wysokości i powierzchni bocznej wystawionej na działanie wiatru. Zbiornik może mieć pojemność od 10 do 20 000 m3.
W związku z pojawiającym się problemem zalegania ścieków w kanalizacji oraz ich zagniwania i wydzielania się nieprzyjemnych zapachów firma INWAP opracowała i opatentowała nową konstrukcję zbiorników do pompowni ścieków. Charakteryzują się one zredukowaną komorą mokrą, w której ścieki oczekują na wypompowanie. Zmniejszenie tej komory do ok. 100 litrów pozwoliło na zwiększenie rotacji ścieków w pompowni, skrócenie czasu ich zalegania w sieci kanalizacyjnej oraz zminimalizowanie ilości ścieków pozostających w zbiorniku. W zależności od wysokości zbiornika całkowita jego objętość wynosi ok. 1000-1200 litrów.
 
Rewolucje w pompowaniu
Wśród nowych produktów prezentowanych podczas Targów WOD-KAN znajdują się również pompy. Specjalistyczne pompy przemysłowe o innowacyjnej technologii konstrukcyjnej, modułowości komponentów i szerokim zakresie zastosowania to nowa propozycja Leszczyńskiej Fabryki Pomp. Liczba zmiennych elementów daje możliwość wyprodukowania kilkudziesięciu modeli. Do części tych zalicza się sześć typów uszczelnienia wału, które dają możliwość pompowania zarówno wody czystej, jak i cieczy agresywnych chemicznie, zanieczyszczonych mechanicznie, gorących i krzepliwych. Wykonanie pompy w różnych wersjach: monoblokowej, wspornikowej, na płycie lub w wersji wałowej daje swobodę projektowania instalacji przemysłowych. Z kolei firma Hydro-Vacuum swój wachlarz produktów rozszerzyła o dwa typy jednostopniowych pomp odśrodkowych. Urządzenia monoblokowe typu MV o wydajności do 400 m3/h są przeznaczone do pompowania cieczy czystych, niepalnych, niewybuchowych i niezawierających ciał stałych oraz długowłóknistych. Mogą być one stosowane w instalacjach wodociągowych, przemysłowych, irygacyjnych itp. Z kolei zespoły pompowe typu DHV z korpusem dzielonym osiowo z wirnikami o dwustronnym ssaniu można wykorzystywać do pompowania zarówno cieczy czystych, jak i lekko zanieczyszczonych (maks. 20 mg/dm3) o niskiej lepkości i temperaturze do 80ºC. Ich wydajność może wynosić do 36 000 m3/h, natomiast wysokość podnoszenia do 160 m. Ponadto w ofercie tej firmy można znaleźć jeszcze jeden nowy produkt – agregat głębinowy GCA.5, który zastąpi produkowaną dotychczas pompę typu GC.5.
Firma ProMinent w swoich produktach również wprowadziła innowacyjne rozwiązania. Wszystkie silnikowe pompy dozujące typoszeregu Sigma są obecnie wyposażone w wielowarstwową membranę o przedłużonej żywotności, z mechaniczno-optycznym wskaźnikiem pęknięcia. Mogą być one opcjonalnie doposażone również w czujnik elektryczny, generujący sygnał alarmowy w przypadku uszkodzenia membrany.
 
Nie tylko separatory
Podczas Targów WOD-KAN firma ABG zaprezentuje nowy produkt – Wirtualnego Konsultanta Usług Publicznych (WKUP). Jest to platforma komunikacyjna dedykowana przedsiębiorstwom komunalnym. Jej zadaniem jest zidentyfikowanie problemu użytkownika, odnalezienie odpowiedniej usługi, a następnie przeprowadzenie przez proces kompletowania informacji niezbędnych do jej realizacji. Produkt powstał w ramach projektu naukowo-badawczego realizowanego przez ABG we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Firma Hauraton proponuje separatory z serii AQUAFIX 10PE. Są to separatory węglowodorów, tłuszczów oraz skrobi. Zbiorniki zrobiono z polietylenu i dzięki wysokiej jakości materiału, zoptymalizowanym procesom produkcyjnym oraz ściankom o grubości 10 mm gwarantują dużą stabilność i wytrzymałość. Wykonane są w sposób ułatwiający montaż i konserwację – posiadają uchwyty montażowe oraz otwory włazowe o dużej średnicy. Dodatkowo separatory węglowodorów mają automatyczny zawór odcinający, łatwy do wyjęcia filtr koalescencyjny oraz możliwość zintegrowania urządzenia do poboru próbek. Z kolei nowym produktem w ofercie Ecol-Unicon jest wysoko sprawny separator ESK. Charakteryzuje się on bardzo wysokim stopniem oddzielania związków ropopochodnych od ścieków deszczowych i/lub technologicznych. W przypadku szczególnie chronionych odbiorników i wymogu ponadprzeciętnej separacji możliwe jest osiągnięcie poniżej 1 mg/l substancji ropopochodnych na wylocie separatora. Wysoko sprawny separator ESK posiada typoszereg 1,5-300 l/s. Urządzenia cechuje oznakowanie CE dopuszczające do handlu międzynarodowego oraz zgodność z normą PN-EN 858.
W ostatnich latach dużo uwagi poświęca się problemowi skażenia obiegów wodnych bakteriami Legionella ze względu napojawiające się coraz częściej przypadki zachorowań na chorobę „legionistów”.W związku z tym firma OMC ENVAG wprowadziła do swojej oferty system zwalczania bakterii Legionella oparty na generatorze z Oxiperm Pro. W celu pełnej kontroli i sterowania procesem jest on wyposażony w analizator stężenia ClO2. Instalacja systemu w wewnętrznych systemach wodociągowych gwarantuje ciągłą ochronę ciepłej i zimnej wody użytkowej przed bakteriami Legionella i jest bezpieczny dla użytkowników. Drugą nowość w ofercie firmy stanowi elektrolityczny system chlorowania wody SELCOPREM, zapewniający ciągłą produkcję gotowego do użytku podchlorynu sodowego przy jednoczesnym niskim zużyciu soli kuchennej i energii.
Nowy produkt znalazł się również w ofercie firmy Nivus. Jest to przenośne urządzenie pomiarowe PCM F, służące do czasowego pomiaru przepływu w mediach zarówno słabo, jak i mocno zanieczyszczonych, w rurociągach częściowo lub całkowicie wypełnionych. Dodatkowo mogą być mierzone i rejestrowane dane zewnętrzne. Istnieje również możliwość sterowania zewnętrznymi urządzeniami peryferyjnymi. PCM F pracuje bez zasilania sieciowego dzięki akumulatorom wielokrotnego ładowania lub bateriom jednorazowym.
Z kolei Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne podczas Targów WOD-KAN zaprezentuje elektroosmotyczny dehydrator ELODE. Urządzenie bazuje na nowej technologii umożliwiającej wysokowydajne odwadnianie osadów poprzez oddzielenie od nich cząstek wody za pomocą mechanizmu elektroforezy. Jej istotą jest rozdzielenie mieszaniny wody i osadów poprzez odpowiednio ukierunkowany ruch ich cząsteczek w polu elektrycznym. Za pomocą tej metody realizuje się wysokowydajną dehydrację do zawartości wody w osadzie poniżej 55%.
 
Dla żądnych wiedzy
Targi Wod-Kan w Bydgoszczy są doskonałą okazją do znalezienia nowych klientów, zaprezentowania innowacyjnych produktów, spotkań z kontrahentami oraz podpatrzenia konkurencji. Ale nie tylko. Ci, dla których ważne jest także poszerzanie swojej wiedzy z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, również nie będą zawiedzeni. Drugiego dnia Targów odbędzie się konferencja pn. „Nowe rozwiązania w zagospodarowywaniu osadów ściekowych”, zorganizowana przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Zgodnie z Krajowym Planem Gospodarki Odpadami głównym celem gospodarki osadami ściekowymi (do 2018 r.) będzie przede wszystkim ograniczenie ich składowania, zwiększenie ilości osadów przetwarzanych przed wprowadzeniem do środowiska oraz przekształcanych metodami termicznymi. Najprostszym sposobem unieszkodliwiania osadów ściekowych jest zastosowanie przyrodnicze, jednak ze względu na zawartość w nich metali ciężkich jest ono znacznie ograniczone. Problem ten mogą rozwiązać termiczne metody przekształcania osadów ściekowych. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej metody ich zagospodarowania dokonać wnikliwej analizy technicznej, ekonomicznej i technologicznej. Zorganizowana przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” konferencja będzie doskonałą okazją do tego, by przedyskutować temat związany z utylizacją osadów ściekowych oraz wskazać najważniejsze aspekty, problemy i działania, co pozwoli osiągnąć cele założone zarówno w KPGO, jak i w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Podczas Targów będą miały miejsce także liczne imprezy towarzyszące, podczas których polskie i zagraniczne (m.in. z Norwegii) firmy będą mogły pochwalić się swoimi osiągnięciami.
Pod koniec maja Bydgoszcz znów będzie tętniła życiem. W ciągu tych kilku dni kawiarnie i restauracje wypełnią tłumem spragnionych i zgłodniałych „targowiczów”, a korki uliczne będą większe niż zazwyczaj. I mimo że w rozmowach biznesowych z pewnością często będzie pojawiało się słowo „kryzys”, to nie ulega wątpliwości, że impreza ta zaowocuje cennymi kontaktami handlowymi i będzie motorem napędzającym rozwój wielu firm.
 
Małgorzata Masłowska-Bandosz